Kalimba

Kalimba

4,000 L

Ka stok

Instrument muzikor Kalimba, dhurata ideale për një muzikant/e. Kur të mendoni për të bërë dhuratë për profesorin/en e muzikës mund të zgjidhni këtë instrument. Jo vetëm që është unik në vendin tonë por është edhe shumë i bukur. Do të dukej bukur i vendosur edhe në një biblotekë duke i dhënë në këtë mënyrë një pamje të re dhe tërheqëse.

SKU: 10212 Kategori: ,

Informacion shtesë

Materiali

Dru

Ngjyra

Kafe

Kalimba është një idiofon lamellafon i frymëzuar nga instrumentet autoktone Bantu Afrikane dhe i prodhuar në Republikën e Afrikës së Jugut. Kalimba autoktone përdoret më së shumti për argëtim personal ose muzikë vallëzimi, por gjithashtu mund të luhet në ceremonitë e posedimit të shpirtit bira. Pianoja afrikane e gishtit të madh, ose kalimba (e quajtur edhe me emra të tjerë) është një instrument i pazakontë me goditje që përbëhet nga një numër tehësh (çelësash) të hollë metalikë të montuar në një kuti zanore ose tingëllimë.

Instrument muzikor kalimba dhurata ideale për një muzikant/e. Kur të mendoni për të bërë dhuratë për profesorin/en e muzikës mund të zgjidhni këtë instrument. Jo vetëm që është unik në vendin tonë por është edhe shumë i bukur. Do të dukej bukur i vendosur edhe në një biblotekë duke i dhënë në këtë mënyrë një pamje të re dhe tërheqëse.

Çfarë tingujsh prodhon Kalimba?

Tingulli prodhohet duke shtypur dhe lëshuar majën e rrasave me majat e gishtave, ose më mirë akoma thonjtë. Zakonisht luani me gishtin e madh të dorës, por disa preferojnë ta vendosin instrumentin në një sipërfaqe të sheshtë dhe të përdorin gishtat e tjerë të dorës për të “kapur” tehet. Ka edhe kalimba elektrike, pra me kapëse dhe/ose rregullatorë të frekuencës, të cilave mund t’u shtoni pedalet klasike për efektet zanore të përdorura për kitarën dhe basin elektrik.

Kalimba njihet si e dobishme për trurin. Të luash kalimba ndihmon në përmirësimin e funksionit kognitiv dhe kujtesës. Gjithashtu ndihmon në uljen e niveleve të stresit dhe përmirësimin e humorit. Zakonisht të bëra prej druri, kalimbas kanë shufra të gjata metalike që janë të afta të luajnë nota me tone të lartë kur shkulen. Nëse dëshironi të luani kalimba, duhet të siguroheni që së pari të akordohet instrumenti. Më pas, mund të krijoni meloditë tuaja duke luajtur nota dhe akorde të vetme.

Kalimba është gjithnjë e më popullore këto ditë për shumë arsye: luajtja e saj është një aktivitet paqësor unik. Është i vogël dhe shumë i lëvizshëm. Ajo sjell gëzim, vëmendje, çudi, argëtim dhe një ndjenjë qetësie në mendje. Për fat të mirë, kalimbas standarde nuk janë aspak aq të zhurmshme – duke filluar nga 75-90 decibel mesatarisht. Për referencë, një zë normal që flet varion midis 70-80 decibel dhe një vakum i vogël zakonisht është rreth 75 db me zë të lartë.

A është Kalimba një instrument i vështirë për tu mësuar?

Është një instrument shumë i lehtë, nëse e mbani të lehtë. Ju mund të luani një melodi të thjeshtë në më pak se një orë. Por, nëse doni të inkorporoni rrëshqitje, akorde dhe luajtje të shumëfishta notash në të njëjtën kohë dhe të luani aranzhime më të thella, mund të duhen orë të tëra duke u përpjekur për të përsosur pjesë më të vështira.

Këtu janë 5 këngët e thjeshta që mund të luhen në kalimba:

  • Twinkle Twinkle Little Star.
  • Happy Birthday (To You)
  • Heads, Shoulders, Knees, and Toes.
  • Auld Lang Syne.
  • Silent Night.

Është një instrument kaq i thjeshtë dhe i lehtë për t’u luajtur, saqë një personi i duhen vetëm pesë minuta për të mësuar një këngë në instrument. Mjafton vetëm të shikoni disa video në internet për të kuptuar më shumë sesi funksionon një instrument i tillë. Studentët e shkollës së muzikës duhet patjetër ta kenë. Instrument muzikor i veçantë për një student muzike. Ndoshta mund të keni dëgjuar më parë për të por gjasat janë të larta që nuk e keni parë ndonjëherë nga afër. Instrument muzikor me origjinë afrikane.

Kalimba është një instrument që sugjerohet të luhet duke nisur nga mosha 4 vjeç e sipër. Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se instrumente të ndryshme studiohen më mirë në faza të ndryshme. Kështu që mund të konsultoheni më një profesionist përpara se të blini një instrument muzikor për fëmijë.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Kalimba”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0