Libër Ngjyrosje i Avancuar “Enchanted Forest”

Libër Ngjyrosje i Avancuar “Enchanted Forest”

1,700 L

S’ka stok

Libër ngjyrosje i një niveli të avancuar me temë ‘ Pyll i magjepsur ‘

SKU: 10136 Kategori:

Informacion shtesë

Peshë 50 g
Përmasa 185 × 185 mm

Libër ngjyrosje i një niveli të avancuar me temë ‘ Pyll i magjepsur ‘ me 24 faqe. Rekomandohet për të rritur si një mënyrë e mirë për tu larguar nga stresi i përditshem duke kaluar pak kohë me veten në mënyrë argëtuese dhe qetësuese. Mund të jetë edhe një mënyrë e mirë për të mbajtur fëmijët të përkushtuar sa më gjatë duke ngjyrosur.

Ngjyrosja nuk është vetëm një aktivitet për t’i mbajtur fëmijët të zënë; dhe pse e lidhim këtë proçes vetëm me këtë grupmoshë. Në të vërtetë, ngjyrimi i librave dhe ngjyrosja e faqeve për të rriturit është gjithashtu një proçes jashtëzakonisht terapeutik dhe mund të ndihmojnë në gjenerimin e mirëqenies, qetësisë dhe të njëjtat dobi që meditimi jep në tru. Nuk është çudi që ngjyrosja për të rriturit nëpërmjet aplikacioneve online janë kaq të popullarizuara këto ditë.

Veprimtari të tilla krijuese janë pothuajse si Nirvana për shpirtrat e të rriturve. Edhe më të njohura janë faqet e ngjyrosjes me Mandalas për të rriturit. Veprimtari të tilla krijuese janë pothuajse si Nirvana për shpirtrat e të rriturve. Edhe më të njohura janë faqet e ngjyrosjes me Mandalas për të rriturit. Mandalat janë modele simetrike dhe përfaqësime që kanë origjinën e tyre në Indi. Kur një i rritur i ngjyros këto modele të përsëritura, ai në të vërtetë arrin në një gjendje medituese.  Kjo është vërtetuar edhe nga disa studime shkencore. Me kaq shumë dobi terapeutike të ngjyrosjes së faqeve për të rriturit, nuk ka asnjë arsye për të mos e bërë atë me të vërtetë.

 

Te Gifi tani mund të gjeni dy versionë të këtyre librave të avancuar me ngjyrosje të cilët janë në të vërtet shumë interesant dhe i lënë vend imagjinatës për të eksploruar pafund. Ju mund ta bëni dhuratë për dikë por mund ta blini edhe për veten tuaj. Investoni në mirëqenien e vetes suaj dhe të njerëzve që ju rrethojnë.

Së fundmi kërkimet kanë vërtetuar se ngjyrosja e faqeve dhe librave të avancuar për të rriturit mund të përdoret si prelud i terapisë së rregullt ose konvencionale për shumë çrregullime mendore. Ngjyrosja për të rriturit i ndihmon të ri-zbulojnë veten. Sipas këtij artikulli mund të shikoni disa prej përfitimeve të cilat ne do t’jua paraqesim më poshtë.

 

10 Dobitë terapeutike të ngjyrosjes së librave për të rriturit:

  1. Faqet e ngjyrosjes për të rriturit ndihmojnë në anti-stres

Një nga shkencëtarët më të hershëm që ka studiuar dobitë terapeutike të ngjyrosjes së faqeve për të rriturit ishte Karl Jung. Ai studioi ngjyrosjen e Mandalas që në gjysmën e parë të shekullit të 20-të. Ai shpesh e përdorte Mandalasin për pacientët e tij dhe zbuloi se kjo i ndihmonte të bëheshin më të qetë dhe të dëshmonin më pak stres.

  1. Veprimtaritë e ngjyrosjes aktivizojnë të dyja pjesët e hemisferës cerebrale

Sipas psikologes Gloria Martinez Ayala, veprimi i ngjyrosjes përfshin si logjikën, ashtu edhe fantazinë. Kur përdorim logjikën për të marrë një ngjyrë për një formë ose model të veçantë, aktivizojmë pjesën analitike të trurit. Nga ana tjetër, kur zgjedhim të përziejmë dhe të përputhim ngjyrat, aktivizojmë anën krijuese të trurit. Kjo ndihmon në përfshirjen e të dy fushave të korteksit cerebral të cilat kontrollojnë vizionin dhe ndihmojnë në koordinimin dhe aftësitë e shkëlqyera motorike.

  1. Faqet e ngjyrosjes për të rriturit i kthen ata pas në fëmijëri

Kur një i rritur ngjyros, transportohet përsëri në ditët e lira të stresit të fëmijërisë. Riatdhesimi i këtyre kujtimeve të lumtura na ndihmon të qetësohemi e madje të ndihemi optimistë dhe energjikë për të ardhmen.

  1. Ngjyrosja është si meditimi

Meditimi është arti i të mos bërit asgjë. Është gjithashtu arti i ‘de-koncentrimit’ i cili ndihmon në qetësim dhe pakësimin e bisedës së një mendjeje të shqetësuar. Ndonëse shumica e njerëzve e kanë të vështirë të meditojnë, ngjyrimi i faqeve dhe i librave për të rriturit ndihmon me lehtësi për të nxitur të njëjtën gjendje medituese. Nuk është për t’u habitur që shumë lajmëtarë në Mbretërinë e Bashkuar, Francë dhe SHBA kanë dalë me libra ngjyrosjeje vetëm për të rriturit. Mandalat e ngjyrosura janë veçanërisht çlodhëse, pasi ngjyrosja e modeleve të rrumbullakëta dhe rrathët koncentrikë të këtyre modeleve të lashta çlodhin mendjen dhe e bëjnë një person më të vetëdijshëm. Ajo gjithashtu e mban atë të fokusuar në momentin e tanishëm-tamam si meditim!

  1. Ngjyrosja për të rriturit ndihmon në pakësimin e ankthit

Ankthi është një gjendje e zakonshme mendore që prek qindra të rritur. Ankthi dhe krizat e panikut shkaktojnë shumë simptoma duke përfshirë: mendimet për vdekjen ose vdekjen, shqetësimet e tepruara, të përzierat, dhimbjet e kokës, ftohjet, ethet, pagjumësinë, etj. Duke përdorur faqe ngjyrosëse për të rriturit, terapistët i ndihmojnë pacientët e tyre të rritur të qetësohen. Shprehja artistike i ndihmon pacientët të shkojnë më thellë në një gjendje të qetë duke i bërë format e tjera të terapisë më të efektshme. Tani kërkimet kanë vërtetuar se ngjyrosja e faqeve dhe librave për të rriturit mund të përdoret si prelud i terapisë së rregullt ose konvencionale për shumë çrregullime mendore.

Pesë pikat e tjera mund ti lexoni këtu.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Libër Ngjyrosje i Avancuar “Enchanted Forest””

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0