Pi Coin

Pi Coin

600 L

Ka stok

Pi Network është një platformë e re kriptovalute dhe zhvilluese që:

(1) lejon përdoruesit e lëvizshëm të heqin monedhat Pi pa zbrazur baterinë e pajisjes, duke reduktuar ndikimin mjedisor, dhe

(2) nxit platformën më të arritshme dhe më të kudondodhëshme të aplikacioneve në botë ku zhvilluesit mund t’u ofrojnë përdoruesve shërbime të jetës reale dhe produkte në këmbim të monedhave Pi.

SKU: 10347 Kategori: , Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Materiali

Metalike

Pi Coin është kriptomonedha që shkon në rrjetin Pi, dhe si me kripto të tjera të tilla si Bitcoin, PI ishte projektuar për t’iu nënshtruar rregullt “përgjysmim” për të mbrojtur rrallësinë e saj. Përgjysmimi është kur numri i monedhave që merr një minator për përpunimin e transaksioneve të reja reduktohet me gjysmë kur arrihet një piketë e caktuar.

Përdoruesit që kanë minuar kriptovalutën Pi do të jenë në gjendje vetëm të tërheqin ose shkëmbejnë monedhat e tyre gjatë fazës së tretë të projektit kur Pi kalon në një blockchain krejtësisht të decentralizuar. Pi nuk mund të transferohet gjatë fazës së testimit, për të parandaluar llogaritë e rreme nga akumulimi i monedhave, sipas uebsajtit të projektit.

Çfarë është rrjeti Pi ?

Pi Network është një platformë e re kriptovalute dhe zhvilluese që (1) lejon përdoruesit e lëvizshëm të heqin monedhat Pi pa zbrazur baterinë e pajisjes, duke reduktuar ndikimin mjedisor, dhe (2) nxit platformën më të arritshme dhe më të kudondodhëshme të aplikacioneve në botë ku zhvilluesit mund t’u ofrojnë përdoruesve shërbime të jetës reale dhe produkte në këmbim të monedhave Pi.

Me bazën e saj prej 30+ milion përdoruesish të angazhuar (që nga dhjetori 2021) që lejon këdo të minojë direkt nga smartphone-t e tyre, Pi Netëork përpiqet të sjellë fuqinë reale ekonomike përsëri në masa. Blockchain Pi siguron jo vetëm transaksionet ekonomike nëpërmjet një sistemi meritokratike mobile por edhe një përvojë të plotë Ëeb 3.0 ku zhvilluesit e komunitetit mund të ndërtojnë aplikacione të decentralizuara (dApps) për miliona përdorues.

Kush e zhvilloi Rrjetin Pi?

Pi Netëork është themeluar nga Dr. Nicolas Kokkalis dhe Dr. Chengdiao Fan – dy Stanford PhD në inxhinieri kompjuterike dhe shkencat sociale. Dr. Kokkalis, përveç zhvillimit/themelimit të disa startup-eve dhe teknologjive me qendër njerëzore në të kaluarën, mëson një klasë të Shkencave Kompjuterike të Stanfordit mbi Aplikimet e Decentralizuara mbi Blockchain. Dr. Fan, duke marrë doktoraturën e saj në antropologjinë kompjuterike, ka punuar gjithashtu si një zhvilluese themeluese e disa startup-eve dhe projekteve rreth shkallëzimit të komunikimeve sociale dhe mbingarkesës së kapitalit social të pashfrytëzuar për njerëzit kudo.

Të dy janë besimtarë të fortë dhe afatgjatë të potencialit teknik, financiar dhe social të kriptovalutave, por të frustruar nga kufizimet e tyre aktuale. Për të zgjidhur të metat tradicionale të blockchains, ata punësojnë një filozofi të projektimit user-centric që kthen procesin e zhvillimit të blockchains të reja me kokë poshtë.

Çfarë e bën Rrjetin Pi unik?

Blockchain Pi përdor një përshtatje të Protokollit Stellar Consensus (SCP) — një çastim i Marrëveshjes Së Federuar Bizantine – për të bërë të vlefshme transaksionet. Krahasuar me metodat tradicionale të minierave të blockchain si provë e punës ose të aksioneve, protokolli Pi në mënyrë unike ofron kontroll të decentralizuar, latence të ulët, besim fleksibël dhe siguri asimptotike në një fraksion të kostos mjedisore. Me pak fjalë, toleranca e fajit arrihet nëpërmjet një rrjeti të decentralizuar nyjesh që arrijnë konsensus nëpërmjet një rrjeti besimi të përdoruesve të lëvizshëm që e bëjnë të vlefshme praninë e tyre të përditshme dhe garantojnë autenticitetin e të tjerëve në rrjet për të fituar Pi. Ndikimi mjedisor është ulur në masë të madhe pasi kjo metodë nuk kërkon harduer me energji intensive për të minuar.

A janë monedhat Pi në dispozicion për shitje?

Pi Network aktualisht po kalon nga Testnet në Mainnet, ku monedhat Pi përfundimisht do të bëhen të disponueshme për shitje publike. Rrjeti nuk është duke pasur ndonjë ICOs apo ndonjë lloj të croëdfunding, dhe çdo shitje e Pi janë të paautorizuara dhe nuk kanë lidhje me Pi Netëork. Ata që dëshirojnë të bashkohen me Pi Netëork mund të shkarkojnë aplikacionin mobil nga Google Play Store ose Apple App Store dhe të fillojnë minierat.

Ndërkohë tek ne këto monedha keni mundësi për ti patur fizikisht dhe jo thjesht virtualisht. Monedha Pi është një dhuratë unike e cila do ti pëlqente më së shumti të apasionuarve pas kriptomonedhave. Në këtë rast çunat janë ata që e njohin më tepër këtë fushë prandaj nëse njihni dikë që do e donte nxito ta bësh të ndihet i lumtur. Për të parë modele të tjera të monedhave klikoni këtu.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Pi Coin”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0