Dogecoin

Dogecoin

600 L

Ka stok

Dogecoin është një kriptomonedhë e krijuar nga inxhinierët softuerikë Billy Markus dhe Jackson Palmer.

SKU: 10336 Kategori: , Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Materiali

Metalike

Dogecoin është një kriptomonedhë e krijuar nga inxhinierët softuerikë Billy Markus dhe Jackson Palmer, të cilët vendosën të krijonin një sistem pagese si një “shaka”, duke u tallur me spekulimet e egra në kriptovalutat në atë kohë. Ajo konsiderohet si “monedha e meme” e parë, dhe, më konkretisht, “monedha e parë e qenit”. Pavarësisht natyrës së tij satirike, disa e konsiderojnë atë një perspektivë legjitime investimi. Dogecoin paraqet fytyrën e qenit Shiba Inu nga meme “Doge” si logo dhe adash. Ai u prezantua më 6 dhjetor 2013 dhe zhvilloi shpejt komunitetin e tij në internet, duke arritur një kapitalizim tregu prej mbi 85 miliardë dollarësh[a] më 5 maj 2021. Është sponsori aktual i fanellave (vetëm për mëngë) i klubit të Premier League Ëatford. Dogecoin.com promovon monedhën si “monedhë argëtuese dhe miqësore në internet”, duke i referuar origjinës së saj si një “shaka.

Inxhinierët e softuerit Billy Markus dhe Jackson Palmer lançuan kriptomonedhën satirike si një mënyrë për të tallur Bitcoin dhe shumë kriptomonedha të tjera që mburren me plane madhështore për të pushtuar botën. Me ndihmën e Reddit, faqja u bë hit i menjëhershëm. Brenda dy javësh, Dogecoin kishte krijuar një blog dhe forum të dedikuar dhe vlera e tij e tregut ka arritur në 8 milionë dollarë, një herë duke u bërë monedha e shtatë më e madhe elektronike në botë. Dogecoin bazohet në algoritmin Scrypt dhe procesi i transaksionit është më i përshtatshëm se Bitcoin. Dogecoin merr vetëm 1 minutë për të konfirmuar, ndërsa BTC merr 10 minuta.

Në korrik 2020, çmimi i Dogecoin u rrit pas një tendence TikTok që synonte të çonte çmimin e monedhës në 1 dollarë.

Në janar 2021, Dogecoin u rrit mbi 800% në 24 orë, duke arritur një çmim prej 0,07 $, si rezultat i vëmendjes nga përdoruesit e Reddit, pjesërisht i inkurajuar nga Elon Musk dhe shtrydhja e shkurtër e GameStop.

Në shkurt 2021, Dogecoin arriti një çmim të ri të lartë prej 0,08 dollarësh pas inkurajimit në Tëitter nga Musk, Snoop Dogg dhe Gene Simmons.

Në mars 2021, pronari i Dallas Mavericks Mark Cuban njoftoi se ekipi i tij NBA do të lejonte blerjen e biletave dhe produkteve me Dogecoin; brenda dy ditësh, Cuban kishte deklaruar se ekskluziviteti i tij ishte bërë tregtari kryesor i Dogecoin, pasi kishte kryer 20,000 transaksione.

Kjo kriptomonedhë është vërtet unike dhe ju tani mund ta gjeni te The Giftery!

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Dogecoin”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0