Tether Coin

Tether Coin

600 L

Ka stok

Tether është një kriptovalutë që është e organizuar në blockchains Ethereum dhe Bitcoin, ndër të tjera.

Monedhat e saj janë lëshuar nga kompania e Hong Kong-ut Tether Limited, e cila nga ana e saj kontrollohet nga pronarët e Bitfinex.

SKU: 10346 Kategori: , Etiketa: , ,

Informacion shtesë

Materiali

Metalike

Tether (shpesh i quajtur nga simboli i saj USDT) është një kriptovalutë që është e organizuar në blockchains Ethereum dhe Bitcoin, ndër të tjera. Monedhat e saj janë lëshuar nga kompania e Hong Kong-ut Tether Limited, e cila nga ana e saj kontrollohet nga pronarët e Bitfinex.

Tether quhet stablecoin sepse fillimisht ishte projektuar për të qenë gjithmonë me vlerë 1.00 dollarë amerikanë, duke mbajtur $1.00 në rezerva për çdo tether të lëshuar. Ndërsa, sipas marrëveshjes së saj të vitit 2021 me Prokurorin e Përgjithshëm të Nju Jorkut Letitia James, “Tether përfaqëson për përdoruesit se çdo mbajtës i tethers mund t’i shpengojë ato nga Tether kompania me normën e një tetheri për një dollar amerikan”,[5] Tether Limited që nga viti 2017 deklaroi se pronarët e tethers nuk kanë të drejtë kontraktuale, pretendime të tjera ligjore,  ose të garantojë se tethers do ose mund të shpengohen ose të shkëmbehen për dollarë.. Më 30 prill 2019, avokati i Tether Limited pretendoi se çdo tether ishte mbështetur nga $0.74 në para të thata dhe ekuivalente në të holla. Në maj të vitit 2021, Tether publikoi një raport që tregonte se vetëm 2.9% e Tether ishte mbështetur nga para në dorë, me mbi 65% të mbështetura nga letra komerciale.

Tether Limited dhe kriptovaluta Tether janë të diskutueshme për shkak të rolit të dyshuar të kompanisë në manipulimin e çmimit të Bitcoin, një marrëdhënie e paqartë me bursën Bitfinex, dhe dështimi i kompanisë për të ofruar një auditim të premtuar që tregon rezerva të përshtatshme që mbështesin token Tether. Në vitin 2019, Tether tejkaloi Bitcoin në vëllimin tregtar me volumin më të lartë tregtar ditor dhe mujor të çdo kriptovalute në treg.

Sa është vlera e Tether sot?

Çmimi i drejtpërdrejtë Tether sot është 1.00 USD me një volum tregtie 24 orësh prej 71,149,717,869 USD. Ne përditësojmë USDT-në tonë në USD çmim në kohë reale. Tether është ulur me 0.01% në 24 orët e fundit. Renditja aktuale e CoinMarketCap është #3, me një kapak të tregut të drejtpërdrejtë prej 83,019,294,041 USD. Ajo ka një furnizim qarkullues prej 82,997,861,479 USDT monedha dhe max. furnizim nuk është në dispozicion.

Çfarë është Tether (USDT)?

USDT është një stabilcoin (cryptocurrency me vlerë të qëndrueshme) që pasqyron çmimin e dollarit amerikan, lëshuar nga një kompani me bazë në Hong Kong, Tether.  Peg token në USD është arritur nëpërmjet mbajtjes së një shumë të letrës komerciale, depozitave fiduciary, cash, repo kartëmonedha rezervë, dhe bono thesari në rezerva që është e barabartë në USD vlerë me numrin e USDT në qarkullim.

Fillimisht u lançua në korrik 2014 si Realcoin, një shenjë kriptovalute e shtresës së dytë e ndërtuar në majë të blockchain-it të Bitcoin nëpërmjet përdorimit të platformës Omni, më vonë u riemërua në USTether, dhe pastaj, më në fund, në USDT. Përveç Bitcoin’s, USDT u përditësua më vonë për të punuar në blockchains Ethereum, EOS, Tron, Algorand, dhe OMG. Qëllimi i deklaruar i USDT është të kombinojë natyrën e pakufizuar të kriptovalutave – të cilat mund të dërgohen midis përdoruesve pa një ndërmjetës të besuar të palëve të treta – me vlerën e qëndrueshme të dollarit amerikan.

Cilët janë themeluesit e Tetherit?

USDT – ose siç njihej në atë kohë, Realcoin – u lansua në vitin 2014 nga Brock Pierce, Reeve Collins dhe Craig Sellars. Brock Pierce është një sipërmarrës i njohur i cili ka bashkë-themeluar një numër projektesh të profilit të lartë në industritë e kriptos dhe argëtimit. Në vitin 2013, ai bashkë-themeloi një firmë të kapitalit të sipërmarrjes Blockchain Capital, e cila deri në vitin 2017 kishte mbledhur mbi 80 milionë dollarë në fonde. Në vitin 2014, Pierce u bë drejtor i Fondacionit Bitcoin, një organizatë jofitimprurëse e krijuar për të ndihmuar përmirësimin dhe promovimin e Bitcoin. Pierce gjithashtu ka bashkë-themeluar Block.one, kompania prapa EOS, një nga kriptovalutat më të mëdha në treg.

Reeve Collins ishte CEO i Tether për dy vitet e para të ekzistencës së saj. Përpara kësaj, ai kishte bashkë-themeluar disa kompani të suksesshme, të tilla si rrjeti i reklamave online Traffic Marketplace, studio argëtuese RedLever dhe uebsajti i kumarit Pala Interactive. Që nga 2020, Collins është drejtuar SmarMedia Technologies, një kompani marketingu dhe reklamimi tek.

Çfarë e bën unike Tetherin?

Tipari unik i USDT është fakti se vlera e saj është e garantuar nga Tether për të qëndruar i fiksuar në dollarin amerikan. Sipas Tether, sa herë që lëshon tokens të reja USDT, ajo ndan të njëjtën sasi të USD në rezervat e saj, duke siguruar kështu që USDT është mbështetur plotësisht nga para të thata dhe ekuivalente të holla.

Paqëndrueshmëria e lartë e tregjeve kripto do të thotë se kriptovaluta mund të rritet ose të bjerë me 10-20% brenda një dite të vetme, duke i bërë ato jo të besueshme si një dyqan me vlerë. USDT, nga ana tjetër, është e mbrojtur nga këto luhatje.

Kjo pronë e bën USDT një strehë të sigurt për investitorët crypto: gjatë periudhave të paqëndrueshmërisë së lartë, ata mund të parkojnë portofolet e tyre në Tether pa pasur nevojë për të holla plotësisht jashtë në USD. Përveç kësaj, USDT ofron një mënyrë të thjeshtë për të transmetuar një ekuivalent dollar amerikan midis rajoneve, vendeve dhe madje edhe kontinenteve nëpërmjet blockchain – pa pasur nevojë të mbështeten në një ndërmjetës të ngadaltë dhe të shtrenjtë, si një bankë ose një ofrues i shërbimeve financiare.

Tanimë mund ta gjeni te The Giftery mund ta gjeni në formën e një dhurate per veten apo për mikun tuaj të fiksuar pas kriptovalutës. Mundësitë për të zgjedhur janë disa dhe secila prej tyre është e punuar me detaje. Mund të filloni duke porositur një e më pas të krijoni koleksionin tuaj të monedhave.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Tether Coin”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0