NES – Kompjuter me kaseta të verdha modern

NES – Kompjuter me kaseta të verdha modern

4,000 L

Vetëm 1 stok

Nintendo Entertainment System (NES) është një pajisje video lojërash e gjeneratës së tretë në shtëpi e prodhuar nga Nintendo.

Informacion shtesë

Nintendo Entertainment System (NES) është një pajisje video lojërash e gjeneratës së tretë në shtëpi e prodhuar nga Nintendo. Ai u lëshua për herë të parë si Family Computer (FC), i njohur zakonisht si Famicom, në vitin 1983 në Japoni. NES, një version i rimodeluar, u lëshua në tregjet e testeve amerikane në tetor 1985, përpara se të bëhej gjerësisht i disponueshëm në pjesën tjetër të Amerikës së Veriut dhe vende të tjera.

Pas zhvillimit të një serie lojërash arkade të suksesshme në fillim të viteve 1980, Nintendo planifikoi të krijonte një konsolë video lojërash në shtëpi. Duke hedhur poshtë propozimet më komplekse, presidenti Hiroshi Yamauchi bëri thirrje për një konsolë të thjeshtë dhe të lirë që drejtonte lojrat e ruajtura në kartrixh. Dizajni i kontrolluesit u ripërdor nga lojërat portative Game & Watch të Nintendos. Disa shtesa u liruan, të tilla si një armë e lehtë për lojrat e qitjes.

Të gjithë lojëtarët old-school i duan lojrat e tyre retro pikselë që nga vitet e kaluara kur videolojërat ishin jashtëzakonisht të vështira.  Ato ditë janë zhdukur, por ka ende një komunitet të vogël të zhvilluesve që me bujari investojnë kohën e tyre për të krijuar lojëra moderne retro që ende mund të dërgojnë një ftohje poshtë shtyllave tona kurrizore.

Duket sikur do të jetë një vit mahnitës për gamers Switch në vitin 2022 pasi që ka kaq shumë lojëra të mrekullueshme Nintendo Switch në horizont. Nëse je një fans i madh i Pokemon, Zelda, Metroid, Mario, apo Kirby ka diçka për të gjithë. Këtu janë të gjitha lojrat ekskluzive Sëitch që do të dalin këtë vit të ardhshëm.

15 Lojërat e Nintendos që ishin pothuajse krejtësisht të ndryshme:

 • The Legend Of Zelda: Twilight Princess, GameCube ishte një fuqi e një konsole gjatë kohës së saj. Ajo mund të konkurrojë direkt me PlayStation 2 dhe Xbox në aspektin e energjisë së papërpunuar. Për shkak të kësaj, Nintendo ishte në gjendje ta shfrytëzonte atë për të krijuar disa lojëra të mrekullueshme. Ndër ta ishte edhe The Wind Waker.
 • Splatoon, Splatoon ishte IP më e re e Nintendo për disa vite dhe pati një jetëgjatësi interesante gjatë zhvillimit.
 • Donkey Kong, Të gjithë e njohim si pamjen e parë të Marios ndërsa përpiqet të shpëtojë Paulinën e tij të çmuar nga kthetrat e një gorille gjigante.
 • The Legend Of Zelda: A Link Between Worlds, Siç do ta njihni shumë shpejt, seria The Legend of Zelda është subjekt i ndryshimit më të shumtë nga të gjitha të tjerat. Nintendo vazhdimisht eksperimenton me ide të ndryshme para se të vendos në një koncept të vetëm për një lojë. Ishte e vërtetë për Princeshën Tëilight dhe është pikërisht rasti me një lidhje midis botëve.
 • Kirby’s Return To Dream Land, Pas Kirby 64: The Crystal Shards, pufja rozë super e fortë nuk kishte një hyrje të duhur konsolë deri në kthimin e Kirby në tokën e ëndrrave në vitin 2011.  Loja e risillte karakterin në rrënjët e tij të platformës duke sjellë disa shije dhe ngjyra të reja për serinë e dashur.
 • Super Smash Bros, Masahiro Sakurai ishte brilant kur zhvilloi Super Smash Bros. Shumë herët, ai donte të krijonte një lojë unike luftimi që nuk mbështetej në combos dhe bare shëndetësore për të shkuar përpara.  Ai ishte i fokusuar më shumë në argëtim dhe duke pasur shumë njerëz duke luajtur në një kohë. Megjithatë zhvillimi i kësaj loje nuk ishte i gjithë ylberi dhe dielli.
 • Yoshi’s Woolly World, Në fillim të ciklit të jetës së Wii U, Nintendo njoftoi se Good-Feel (zhvilluesit e Epic Yarn Kirby) kishte filluar punën në një tjetër lojë yarn që luajti Yoshi këtë herë. Loja, e titulluar Yarn Yoshi për momentin, paraqiti të njëjtën estetikë si paraardhësi i saj dhe kishte një drejtim të qartë herët.
 • Star Fox Adventures, Star Fox Adventures është një lojë fantastike, por që nuk përputhet me të vërtetë me formulën e serisë Star Fox. Në fakt, stili dhe gameplay i saj përputhen me diçka më të ngjashme me Legjendën e Zelda.
 • The Legend Of Zelda: Ocarina Of Time, Seriali Legend of Zelda kishte bërë shumë rekorde që nga ditët e tij në NES dhe SNES. Për shkak të rritjes së Nintendo 64, kompania vendosi të hidhej nga hapësira 2D në hapësirën 3D. Mario e bëri atë, Donkey Kong, dhe tani ishte radha e Legjendës së Zelda.
 • Pokémon Gold And Silver, Ajo që filloi si një ide e thjeshtë u kthye shpejt në një nga ekskluzivitetet më të mëdha të Nintendos.  Game Freak kurrë nuk e parashikoi se sa i suksesshëm do të ishte Pokémon Red dhe Blue. Ndërsa ata planifikonin një vazhdim në formën e Pokémon Gold and Silver, rezultati përfundimtar ishte shumë më ndryshe nga ajo që ata fillimisht planifikonin.
 • Xenoblade Chronicles X, Pas suksesit të Xenoblade Chronicles në Wii, Nintendo mendoi se do të ishte një ide e mirë për të mbajtur Monolith Soft për projektet e ardhshme.
 • Metroid Prime, Nga të gjitha lojrat e Metroid, shumë rrallë do të dëgjosh dikë të thotë se ndonjë prej tyre i afrohet Metroid Prime. Ky titull eksplorimi doli në GameCube në atë që ndjehet si epokat më parë.
 • Star Fox Guard, Nintendo e dinte se Ëii U nuk po shkonte mirë dhe një pjesë e arsyes ishte për shkak të shumë projekteve që kurrë nuk u realizuan plotësisht. Një nga këto projekte ishte i njohur si “Project Guard”. Ishte një lojë mbrojtje me kullë që ju lejoi të vendosni kamera të ndryshme për të parë se çfarë armiqsh do të vinin përmes bazës suaj.
 • Mario Kart 8, Seriali Mario Kart është një nga më të mirët e Nintendos. Ata krijuan zhanrin e garuesve kart dhe e përsosën atë në një të rënë. Çdo hyrje pasuese kërkon të ndërtojë në formulë ndërsa shton gjëra të reja për t’i dalluar ato nga pjesa tjetër e grumbullit. Edhe Mario Kart 8 do të kishte disa mekanikë interesante para se të vendosej kundër gravitetit.
 • The Legend Of Zelda: Breath Of The Wild, Nëse nuk ke dëgjuar për “Breath of the Wild”, atëherë ndoshta jeton nën një shkëmb. Është një nga lojërat më të mira të Nintendos në të gjitha kohërat dhe ka fituar më shumë çmime sesa mund të tundësh një Shpatë Mjeshtër. Pavarësisht se sa e shkëlqyer është loja, zhvillimi mori një kohë të gjatë sepse Nintendo eksperimentoi me shumë ide të ndryshme.

Këtë pajisje ju do të mund ta lidhni me televizorin tuaj dhe aty do të zhvilloni lojërat tuaja të preferuara. Ky është një version modern i NES i cili është tepër komod për tu përdorur nga të gjithë. Në total janë 1700 lojëra që mund të luani ku mund të eksploroni pafund. Nuk kemi më nevojë për të patur një playstation kur mund të përdorim NES dhe të kemi një gamë të gjerë lojërash. Kjo është një dhuratë ideale për fëmijë por edhe për të rritur. Madje të rriturit do të ishin akoma më të lumtur me një lojë të tillë pasi do të jenë edhe nostalgjik. Të gjithë e njohim Super Mario apo jo? Nuk ju mbetet gjë tjetër vec se ta porosisni dhe ta bëni tuajën qoftë për përdorim vetjak por edhe për dhuratë. Ndonjëherë e kemi të vështirë të përzgjedhim dhurata për djem por tek Gifi zgjedhja juaj bëhet më e lehtë.

Çfarë ju duhet për të luajtur lojra Nintendo në TV?

Gjithçka që ju nevojitet është një portë HDMI në TV dhe një portë USB ne TV ose ushqyes celulari dhe jeni gati për të luajtur.

Si mund të lidhet Nintendo në TV nëpërmjet HDMI?

Montoni NES pranë televizorit duke lidhur kabllon e energjisë USB dhe kabllon HDMI me TV. Vendosni TV Channel ne HDMI1, HDMI2 ose HDMI3 në varësi të portës që e keni montuar. Zgjidhni 1 nga 1700 lorjat dhe jeni jeni gati për një valë nostalgjie.

A mund të shtojmë lojra të tjera në Nintendo (NES) meqenëse ky version nuk ka kaseta të verdha?

Po mund të shtohen lojra të tjera në kartë memorien e kompjuterit. Lojrat mund ti shkarkoni nëpër faqet online që disponojnë lorja të tilla. Më shumë instruksione i gjeni në manualin e përdorimit.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “NES – Kompjuter me kaseta të verdha modern”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0