Unazë Akatsuki

Ofertë!

Unazë Akatsuki

500 L3,000 L

Unazë uniseks me personazhet e Akatsuki. Nëse je duke menduar për një dhuratë të veçantë je në vendin e duhur. The giftery të jep mundësinë për të porositur një set të plotë produktesh me këtë anime.

Pjesë e setit të produkteve Gifi Box “Naruto”

Informacion shtesë

Përmasa 64 mm
Materiali

Metalike

Nën Nagato, çdo anëtari të Akatsuki-t i jepet një nga dhjetë unazat, për t’u mbajtur në një gisht të caktuar. Unazë Akatsuki përveçse nënkuptojnë në dukje anëtarësimin e dikujt, unazat duket se kanë njëfarë roli në vulosjen e bishave me bisht në Statujën Demonike të Shtegut të Jashtëm, duke treguar se në cilin gisht të statujës duhet të qëndrojnë anëtarët. Unazat janë në dukje të rëndësishme dhe të pazëvendësueshme: kur Orochimaru defekton, ai e merr unazën me vete dhe për këtë arsye nuk zëvendësohet kurrë zyrtarisht; kur Deidara humbet krahun në të cilin është unaza, ai ka më shumë interes për të rikuperuar unazën sesa vetë krahu; Zetsu dhe Tobi posaçërisht kërkojnë unazën e Sasorit pas vdekjes së tij, duke u dashur që Tobi ta zëvendësojë atë. Kur Tobi merr përsipër, unazat nuk janë më të rëndësishme, pasi ai thjesht e hedh atë së bashku me mantelin e tij të dëmtuar pas betejës me Konan. Pavarësisht gjithë kësaj, rëndësia e saktë e unazave nuk shpjegohet kurrë.

Një Unazë Akatsuki për çdo gisht:

  • Gishti i madh i djathtë: “zero” (零, rei); veshur nga Pain. Ngjyra e saj është vjollcë-gri.
  • Gishti tregues i djathtë: “blu”, “jeshile” (青, ao, shō); veshur nga Deidara. Ngjyra e saj është ngjyrë kafe.
  • Gishti i mesëm i djathtë: “i bardhë” (白, byaku, haku); veshur nga Konan. Ngjyra e saj është e bardhë.
  • Gishti i unazës së djathtë: “vermilion”, “scarlet” (朱, shu); veshur nga Itachi Uchiha. Ngjyra e saj është e kuqe.
  • Gishti i vogël i djathtë: “shenja e derrit” (亥, gai); veshur nga Zetsu. Ngjyra e saj është e gjelbër.
  • Gishti i vogël i majtë: “qielli”, “i zbrazët” (空, ku); veshur nga Orochimaru. Ngjyra e saj është blu me rrasa.
  • Gishti i unazës së majtë: “jug” (南, nan); veshur nga Jūzō Biwa (vetëm anime) dhe më vonë nga Kisame Hoshigaki. Ngjyra e saj është e verdhë.
  • Gishti i mesëm i majtë: “verior” (北, hoku); veshur nga Kakuzu. Ngjyra e saj është jeshile e errët.
  • Gishti tregues i majtë: “tre” (三, san); veshur nga partneri i katërt i Kakuzu-t dhe më vonë nga Hidan. Ngjyra e saj është portokalli.
  • Gishti i madh i majtë: “xhevahir”, “top”, gjithashtu mbreti i zi në shōgi (玉, gyoku); veshur nga Sasori dhe më vonë nga Tobi. Ngjyra e saj është vjollcë.

 

Tetë nga dhjetë kanji të unazave janë marrë nga një kuji-in, një koleksion prej nëntë qëndrimesh duarsh të përdorura në meditim. “Rei” i Pain dhe “gai” i Zetsu nuk janë nga ky kuji-in. Megjithatë, i vetmi kuji-in kanji i papërdorur, 玄 (gjen, “misterioz”), ka një ngjashmëri të madhe me “gai” të Zetsu-së, duke sugjeruar një gabim. Do të ishte një gabim i vazhdueshëm, megjithatë, pasi kanji “gai” është përdorur në çdo rast, kanji i unazës është shfaqur.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Unazë Akatsuki”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0