Kub 4×4

Kub 4×4

1,600 L

Vetëm 1 stok

Kub 4×4, loja e preferuar për fëmijë e të rritur!

Sfidë e bukur e cila mund të kthehet në aktivitetin tuaj të preferuar.

SKU: 10327 Kategori: , , ,

Informacion shtesë

Kub 4×4, loja e preferuar për fëmijë e të rritur! Sfidë e bukur e cila mund të kthehet në aktivitetin tuaj të preferuar.

Zgjidhja e kubit të Rubikut 4×4 nuk është shumë më e vështirë se zgjidhja e një 3×3. Konceptet e hapave janë si më poshtë:

  • Zgjidhini pjesët qendrore
  • Çiftoni pjesë të ngjashme të skajit
  • Ktheni vetëm shtresat e jashtme dhe zgjidheni si 3×3!

Sa më mirë të jeni në zgjidhjen e një enigme të re, aq më shumë argëtim do të jetë. Unë inkurajoj shumë që të praktikoni disa herë kur mësoni gjëra të reja, për të kuptuar edhe nëse do t’ju pëlqejë apo jo.

Mosha e përshtatshme për të luajtur me kubin e Rubikut është 3 vjeç. Megjithatë, është i përshtatshëm për të gjitha moshat nga 3 vjeç e lart. Personi më i ri që zgjidhi një kub Rubik në një konkurs ishte Ruxin Liu (Kinë), e cila ishte 3 vjeç 118 ditë kur e zgjidhi kubin në 1h:39min.33sek në Weifang Open më 14 prill 2013. Rekord i mbajtur nga një fëmijë në zgjidhjen e kubit të rubikut. Ju mund ta blini këtë kub 4×4 për fëmijët tuaj. Aftësitë motorike dhe psikologjike që do të fitojnë me anë të luajtjes me këtë kub do të jenë në nivele të larta. Kjo gjë nuk do t’i ndihmojë vetëm gjatë fëmijërisë por edhe në vazhdimësi në rritjen e tyre.

Këto objekte janë dhurata që nuk njohin as gjini e as moshë. Mund t’jua dhuroni çdokujt! Dhurata ideale për të zhvilluar trurin dhe për ta mbajtur atë aktiv. Mosha e tretë mund ta ketë shumë të nevojshme praktikimin e zgjidhjes së një kubi 4×4 për të qenë gjithë kohës të gjeneruar. Studimet tregojnë se zhdërvjelltësia e gishtave është e nevojshme për të mbetur aktiv gjatë pleqërisë. Aftësitë e përmirësuara motorike mund të rrisin gjithashtu aftësitë neuropsikologjike. Si përmbledhje, kubet e ndryshme që do të përdorni do të rrisin aftësitë tuaja njohëse sot, por gjithashtu do t’ju mbajë mendërisht aktiv për vitet në vijim.

4×4 nuk ka një numër të madh teknikash të avancuara, por çiftimi i skajeve 3-2-3 është një nga më të rëndësishmet. Në vend që të çiftojë një skaj në një kohë, kjo metodë zgjidh shumë skaje në të njëjtën kohë.

Kubi 4x4x4 (i njohur gjithashtu si Hakmarrja e Rubikut, dhe zakonisht i referuar si 4x4x4 ose 4×4) është një enigmë e përdredhur në formën e një kubi që pritet tre herë përgjatë secilit prej tre akseve. Kubi 4x4x4 u shpik nga Péter Sebestény në 1981 dhe u shit me emrin “Hakmarrja e Rubikut”. Më pak se 5.8% e popullsisë së botës mund të zgjidhë Kubin e Rubikut, sipas faqes së internetit të Rubikut.

Regjisorët shpesh përdorin Kubin e Rubikut për të simbolizuar një ide ose kuptim. Është përdorur gjithashtu si një plotësuese ose si pjesë e veshjes së setit. Disa nga mendimet dhe ndjenjat që përçon simbolikisht Kubi i Rubikut janë kompleksiteti i jetës, vështirësitë, inteligjenca, misteri, stili, eleganca dhe zgjidhja e problemeve.

Sëbashku me mesazhin që përcjell ju mund të bëni kombinimet tuaja më të bukura për dhuratë. The Giftery ka disa lloje kubesh ku secili prej tyre luan një rol të vecantë. Mund ti blini të gjithë dhe të krijoni një set. Nivelet e vështirësisë të zgjidhjes së kubeve janë të ndryshme , kështu që mund të filloni nga ai më i lehti. Sfida është e hapur për të gjithë! Mirëpresim rezultatet tuaja të na i dërgoni në inbox. Ku i dihet, rekordi i radhës mund të arrihet në Shqipëri.

Koha më e shpejtë për të zgjidhur një kub me rrotullim 4x4x4 është 17,42 sekonda dhe u vendos nga Sebastian Weyer (Gjermani) në Danish Open 2019 të mbajtur në Kolding, Danimarkë, më 14 shtator 2019. Ky rekord u verifikua nga Shoqata Botërore e Kubeve.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Kub 4×4”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0