Kuti muzike Friends

Kuti muzike Friends

1,200 L

Kuti Muzike e kompozuar me imazhin dhe tingujt muzikorë të serialit “Friends”.

Informacion shtesë

Përmasa 65 × 50 × 40 mm
Materiali

Dru

Kuti druri e kompozuar me imazhin dhe tingujt muzikorë të serialit “Friends”. Friends është një sitkom televiziv amerikan i krijuar nga David Crane dhe Marta Kauffman. Bëhet fjalë për dashurinë, marrëdhëniet, karrierën, një moment në jetën tuaj kur gjithçka është e mundur. Dhe ka të bëjë më së shumti me miqësinë, sepse kur je beqar vetëm, në një qytet, miqtë e tu janë familja jote dhe dhurata më e bukur.

Ka kaq shumë fansa të friends kudo sa jam e sigurt që dhe ju e njihni dikë. Një dhuratë me friendsat do të ishte ideale për çdo festë që mund të organizohet. Kështu që kur të keni për të bërë dhurarën e radhës mund të zgjidhni këtë kuti me muzike me friends. Personazhet e friends të skalitur në një kuti druri. Ku ka dhuratë më të bukur dhe me vlerë se kjo. Produkte dhuratë me friends tanimë mund të gjeni te Gifi.

Historia e Friends

Friends është një komedi amerikane situate rreth gjashtë miqve të moshës 20-30-vjeçare që jetojnë në lagjen Manhattan të Nju Jorkut. Ajo u krijua nga David Crane dhe Marta Kauffman, e cila u shfaq premierë në NBC më 22 shtator 1994. Seriali u prodhua nga Bright/Kauffman/Crane Productions, në bashkëpunim me Televizionin Ëarner Bros. Prodhuesit origjinalë ekzekutivë ishin Crane, Kauffman dhe Kevin Bright, me Adam Chase, Michael Curtis, Greg Malins, Scott Silveri, Shana Goldberg-Meehan, Andreë Reich dhe Ted Cohen që u promovuan në sezonet e mëvonshme.

Pasi u konsiderua fillimisht përdorimi i një kënge të njohur pop, REM’s Shiny Happy People, u mor vendimi për të kompozuar një këngë me temë për serialin. Ky ishte I’ll Be There For You që u interpretua nga The Rembrandts. Crane dhe Kauffman filluan të zhvillojnë Friends nën titullin “Insomnia Cafe” në nëntor 1993. Ata ia paraqitën idenë Bright, me të cilin kishin punuar më parë, dhe së bashku bënë një trajtim me shtatë faqe të serialit në NBC. Xhirimet për serialin u zhvilluan në studiot Ëarner Bros në Burbank, Kaliforni, përpara një publiku të drejtpërdrejtë. Pas dhjetë sezonesh në rrjet, finalja e serialit u promovua shumë nga NBC dhe festat e shikimit u organizuan nëpër SHBA.

Friends mori vlerësime pozitive gjatë gjithë shfaqjes së tij dhe u bë një nga sitcom-et më të njohura të kohës së tij.  Seriali fitoi shumë çmime dhe u nominua për 63 çmime Primetime Emmy. Seriali ishte shumë i suksesshëm edhe në vlerësime, duke u renditur vazhdimisht në dhjetëshen e parë në vlerësimet finale të primetime.

Karakteret e Friends

  • Jennifer Aniston në rolin e Rachel Greene, është vajza e llastuar, por me zemër të ngrohtë dhe e pëlqyeshme e një kirurgu të pasur vaskular dhe gruas së tij. Rachel futet në serial në episodin e parë pasi ajo lë të fejuarin e saj, Barry, në altar dhe përpiqet të jetojë e pavarur pa mbështetje financiare nga prindërit e saj. Ajo ikën nga dasma e saj gati në Nju Jork për të gjetur Monica Geller, shoqen e saj nga shkolla e mesme.
  • Courteney Cox si Monica Geller është pula nënë e grupit, e cila njihet për natyrën e saj obsesive-kompulsive dhe konkurruese. Monica shpesh ngacmohet me shaka nga të tjerët, veçanërisht vëllai i saj Ross, se ka qenë jashtëzakonisht mbipeshë si fëmijë. Monica është një person inteligjent, zemërmirë, i cili punon kryesisht si kuzhiniere në një sërë restorantesh gjatë gjithë shfaqjes.
  • Lisa Kudroë në rolin e Phoebe Buffay është një masazhatore e çuditshme, e çuditshme, megjithëse me natyrë të ëmbël, e cila u rrit e pastrehë, duke u treguar ndonjëherë miqve të saj histori të çuditshme të jetës në rrugë. Ajo është një muzikante aspiruese që i bie kitarës dhe këndon këngë me tekste disi të pazakonta në kafene.
  • Matt Le Blanc në rolin e Joey Tribbiani, është një aktor me natyrë të mirë, por jo shumë të ndritur dhe dashnor i ushqimit, i cili bëhet paksa i famshëm për rolin e tij si Dr. Drake Ramoray në një version të trilluar të Days of Our Lives.
  • Mattheë Perry në rolin e Chandler Bing, është një ekzekutiv në analizat statistikore dhe rikonfigurimin e të dhënave për një korporatë të madhe shumëkombëshe, një punë të cilën ai e përbuz. Për shkak të kësaj, Chandler më vonë lë punën e tij dhe bëhet një shkrimtar i ri në një agjenci reklamash. Chandler është i njohur për sensin e tij sarkastik të humorit.
  • David Schëimmer në rolin e Ross Geller, është paleontolog në një muze të prehistorisë dhe më vonë profesor i paleontologjisë në Universitetin e Nju Jorkut. Më inteligjenti nga gjashtë personazhet kryesore, por në të njëjtën kohë një njeri i ngathët, i çuditshëm, Ross njihet për të qenë një i dijshëm për të gjithë, i cili krenohet me racionalitetin e tij, pavarësisht romantizmit të tij të qartë të pashpresë.

Para roleve të tyre në Friends, gjashtë anëtarët kryesorë të kastit ishin disi të njohur për shikuesit e televizionit, por nuk konsideroheshin si yje. Gjatë dhjetë sezoneve të serialit, të gjithë aktorët arritën statusin e famshme të famshme dhe të gjithë ndoqën karrierë në filma, me sukses të ndryshëm.

Sezoni i parë u xhirua në Stage 5 në Ëarner Bros Studios në Burbank, Kaliforni. Drejtuesit e NBC-së ishin shqetësuar se ambienti i kafenesë ishte shumë i këndshëm dhe kërkuan që seriali të vendosej në një restorant, por përfundimisht ranë dakord për konceptin e kafenesë. Edhe pse producentët gjithmonë donin të gjenin historitë e duhura për të përfituar nga të qenit në vend, Friends nuk u xhirua kurrë në Nju Jork. Bright mendonte se xhirimet jashtë studios i bënin episodet më pak qesharake, edhe kur xhiroheshin në pjesën e jashtme, dhe se audienca live ishte një pjesë integrale e serialit.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Kuti muzike Friends”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0