Kuti Muzike The Beauty and the Beast

Kuti Muzike The Beauty and the Beast

1,200 L

Vetëm 1 stok

Kuti Muzike e personalizuar “E Bukura dhe Bisha”

Informacion shtesë

Përmasa 65 × 50 × 40 mm
Materiali

Dru

Ngjyra

E zezë

Kuti druri e personalizuar me imazhin dhe tingujt muzikor të filmit tuaj të preferuar “E Bukura dhe Bisha”. Dhuratë perfekte për fansat e “Beauty and the Beast”. Në jetën reale të gjithë personifikohemi me personazhe të përrallave. E bukura dhe bisha një histori e bukur e cila përcjell mesazhin më sublim të dashurisë në fund të saj. Nëse dhe ju e gjeni veten sadopak në këtë romanc ne po ju japim një ide dhurate tepër praktike dhe kuptimplotë.

E Bukura dhe Bisha është një nga filmat e animuar më të dashur për fëmijët. Për disa prej tyre e bukura dhe bisha mund të jetë tema e ditëlindjes që ata do të kenë. Dhurata me të bukurën dhe bishën ju mund të gjeni në forma të ndryshme. Ne ju sugjerojmë këtë kuti muzike me e bukura dhe bisha e cila shoqërohet edhe nga tingujt muzikor. Gjatë filmit muzika është një nga gjërat më të bukura që ju shijoni kështu që një kuti muzike është dhurata e duhur.

E bukura dhe bisha është një përrallë tradicionale. Versioni i parë i botuar i përrallës ishte një interpretim gjarpërues nga Madame Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve, botuar në La jeune américaine, et les contes marins, në 1740. Versioni më i njohur i shkruar ishte një përmbledhje e veprës së M. Villeneuve botuar në 1756 nga zonja Jeanne-Marie Leprince de Beaumont, në Magasin des enfants, ou dialogues entre une sage gouvernante et plusieurs de ses élèves; një përkthim në anglisht u shfaq në 1757.

Përmbledhja e komplotit

Një tregtar i pasur jetonte në qytet me tre vajzat e tij. Më e vogla e tij quhet Bukuroshja (nganjëherë Belle (frëngjisht) ose Bella (italiane), në varësi të versionit), sepse ajo është e këndshme për t’u parë dhe zemra e saj është e pastër. Tregtari përfundimisht humbet të gjithë pasurinë e tij dhe ai dhe vajzat e tij duhet të shkojnë të jetojnë në vend.  Një ditë, ai dëgjon se një nga anijet e tij ka hyrë, kështu që ai kthehet në qytet. Ai i pyet vajzat e tij nëse duan diçka si dhuratë derisa ai është larguar.

Në kthim, ai humbet në një pyll. Ai sheh një kështjellë dhe hyn në të, duke kërkuar strehim. Ai gjen një tryezë të ngarkuar me ushqim dhe një shënim që lexon “ha” dhe një tryezë të mbushur me verë dhe një shënim që thotë “pi”.  Tregtari ha e pi dhe zemra i lehtësohet. Ai përgatitet të largohet, kur dallon kopshtin më të bukur të trëndafilave. Ai kujton se Bukuroshja kishte kërkuar një trëndafil dhe vendos që të paktën t’i sillte një të tillë. Pjesën tjetër të historisë besoj që e dini…

Rëndësia

Ashtu si të gjitha përrallat, E Bukura dhe Bisha mund të interpretohen në mënyra të ndryshme. Një mënyrë është ta shohësh atë si historinë e moshës së një gruaje të re. E kënaqur me një dashuri të pastër për të atin, ajo e sheh seksualitetin kafshëror, dhe kështu një burrë që ndjen dëshirë seksuale për të është një bishë. Vetëm kur ajo është e aftë ta konsiderojë dëshirën për marrëdhënie seksuale si njerëzore, ajo është e aftë të arrijë lumturinë.

Një interpretim tjetër është se Bisha është në të vërtetë kafshërore, por dashuria e gruas është në gjendje ta shndërrojë atë në një princ të pashëm.

Përralla është interpretuar gjithashtu si një koment për martesat e rregulluara; versionet e para të njohura rrjedhin nga regjimi i lashtë i klasës së lartë në Francë, ku martesa të tilla ishin normë. Një martesë e rregulluar, veçanërisht me një burrë shumë më të vjetër, mund të duket lehtësisht si martesa e një bishe me një vajzë të vogël; përralla argumentonte se martesa të tilla mund të ishin të lumtura dhe burrat e tyre “shtazorë” mund të provonin vërtet se ishin burra të mirë, nëse nusja mund të shikonte nën sipërfaqe – ose të shndërrohej në burra të mirë nga kafshë nga gratë e tyre.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Kuti Muzike The Beauty and the Beast”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0