Tela Kitare Akustike me Ngjyra

Tela Kitare Akustike me Ngjyra

1,000 L

Ka stok

Tela me ngjyra të përshtatshëm për Kitare Akustike. Dhuratë shumë e bukur për mikun/en tuaj kitarist/e.

SKU: 10005 Kategori: ,

Informacion shtesë

Përmasa 900 mm
Materiali

Aliazh Bakri, Stainless steel

Ngjyra

Me shumë Ngjyra

Tela me ngjyra të përshtatshëm për Kitare Akustike. Dhuratë shumë e bukur për mikun/en tuaj kitarist/e. Hapi i parë për të gjetur telat e duhur është të dini se cili grup do të funksionojë më mirë për instrumentin tuaj. Përzgjedhja e duhur e telave të kitarës sjellë ndryshime të dukshme në tingujt tuaj muzikor dhe përmirëson mënyrën tuaj për të luajtur kitarë.

Shumë njerëz e anashkalojnë rëndësinë dhe rolin jetësor të telave të kitarës. Ato ndihmojnë kitarën tuaj të tingëllojë, të luajë dhe madje të ndiheni më mirë. Telat e vjetra mund të shkaktojnë probleme me intonacionin dhe akordimin, ndërsa telat e reja mund t’i japin jetë të re tingullit dhe luajtshmërisë së kitarës suaj, duke e mbajtur kitarën tuaj të tingëllojë më së miri.

Mendime nga një profesionist

 

Mund të argumentohet se telat janë komponenti i vetëm më i rëndësishëm në instrumentet me tela – në fund të fundit, ato nuk do të bënin shumë tinguj pa to. Në përvojën time në riparimin e instrumenteve me tela, duke dhënë mësime dhe duke luajtur, kam arritur në përfundimin se të kesh tela të mira, të freskëta dhe të përshtatshme për instrumentin tënd bëjnë pothuajse po aq ndryshim sa marka e instrumentit që luan. Kam vënë re gjithashtu se shumica e njerëzve nuk i ndryshojnë telat e tyre me frekuencën që duhet, gjë që rrezikon luajtshmërinë, tonin dhe kënaqësinë e instrumentit të tyre. Më lejoni të trajtoj disa nga pikat më të holla të kësaj. Më poshtë janë disa nga treguesit që ju nevojiten vargje të freskëta.

1 – Telat e kitarës janë të ndryshkur.

Nëse telat janë të ndryshkur, veshja e vargut (të gjitha fijet kanë një shtresë) është konsumuar dhe vargu po hahet nga acidet e dorës suaj! Kjo do të thotë që telat tuaja mund të thyhen, të tingëllojnë keq dhe të bëjnë rrëmujë nga majat e gishtave tuaj. Mos toleroni asnjë ndryshk!

2 – Telat e kitarës tingëllojnë të shurdhër.

Vargjet me tinguj të shurdhër shkaktohen nga njollat ​​nga gishtat që futen në brazda të holla të telit dhe i ngordhin ato. Në përgjithësi, ky tingull konsiderohet i padëshirueshëm, përveç nga disa basistë dhe kitaristë xhaz. Shumica e njerëzve as që e kuptojnë se telat e tyre kanë vdekur, sipas përvojës sime. Kohët e fundit pata një student që tha se një kitarë e lirë (që sapo vendosa tela të reja) tingëllonte më mirë se kitara e tij e bukur me tela të vjetra. I ndryshova telat në të, dhe voila, kitara e tij tingëllonte e ndritshme dhe e qartë!

3 – Telat e kitarës janë të dëmtuara.

Telat e instrumentit mbahen lehtësisht duke u shtypur në telat. Kjo shkakton gërvishtje në fundet e vargjeve që komprometojnë tonin, luajtshmërinë dhe intonacionin. Në raste të tjera, vargjet mund të gërvishten nga goditjet.

4 – Veshja është konsumuar.

Të gjitha fijet kanë një shtresë për të mbrojtur kundër korrozionit. Kur veshja është konsumuar nga fijet, ato do të duken me ngjyrë të pabarabartë dhe do t’i lënë gishtat tuaj të ndotur. Por, më e rëndësishmja, kur veshja është konsumuar, telat kanë korrozion të vogël pothuajse të padukshëm mbi to që do të krijojë zvarritje në gishtat tuaj. Vargjet e reja do të kenë një ndjenjë të shkëlqyeshme, pothuajse të rrëshqitshme.

5 – Telat e kitarës janë thyer.

Mjaft e qartë, apo jo? Tani, ndoshta keni një kitarë të ulur me tela që mungojnë në të. Unë nuk e rekomandoj këtë. Vargjet që mungojnë do të krijojnë tension të pabarabartë në qafë, gjë që mund të shkaktojë shtrembërimin e qafës. Gjithashtu, kitarave dhe baseve në shumicën e rasteve nuk duhet të mungojnë të gjitha telat. Kjo mund të bëjë që qafa të ketë një “hark të pasmë” të lehtë, i cili mund të bëjë që telat të dalin jashtë.

Konkluzioni

 

Nëse jeni në dilemë se çfarë do t’i blini dhuratë shokut tuaj që luan kitarë tani e keni një mundësi zgjedhje. Një palë tela kitare janë gjithnjë të nevojshme kështu që do të mbeteni të nderuar. Aksesorë të tjerë që ju duhen për kitarë mund të gjeni këtu.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Tela Kitare Akustike me Ngjyra”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0