Yoga Block

Yoga Block

1,000 L

Të gjithë ata që bëjnë Yoga e dinë rëndësinë e këtij blloku.

SKU: 10027 Kategori: ,

Informacion shtesë

Përmasa 230 × 150 × 75 mm
Ngjyra

E zezë, Lejla, Rozë

Yoga block e vendosur nën shpinë është një çlirim për trupin tuaj. Të gjithë ata që bëjnë Yoga dhe ushtrime fizike e dinë rëndësinë e këtij blloku joge. Të ulurit para kompjuterit me orë të tëra e konsumon tepër shëndetin e trupit tuaj dhe për të patur një relaksim ju vjen në ndihmë ky bllok. Do ishte një dhuratë e nevojshme për këdo, po sëpari dhurojani atë vetes suaj! Përdorimet e yoga block gjatë kryerjes së ushtrimeve të yoga janë të ndryshme. Shërben për të cliruar dhimbjet e qafës, shpinës, duarve etj Në këtë artikull do të gjeni të paktën 24 mënyra të përdorimit të tij. Nuk ju mbetet gjë tjetër vetëm të stërviteni.

Mendon se blloqet e jogës janë vetëm për fillestarët? Mendoje përsëri. Joga Bllok ju lejojnë të praktikoni integritetin e formës në posturë yoga, duke ju siguruar që të nxirrni sa më shumë nga praktika juaj e jogës. Ata sigurojnë shtrirjen e duhur që lejon për kujtesën e duhur të muskujve për të ndërtuar (e cila zvogëlon shanset e dëmtimit), dhe më e rëndësishmja, kanalet e hapura për frymëmarrjen e cila është një nga pikat më të rëndësishme gjatë kryerjes së ushtrimeve të yoga.

A janë të nevojshme blloqet e jogës?

Po, blloqet e jogës janë absolutisht të nevojshme. Yoga block i bëjnë pozat dhe ushtrimet më të arritshëm për ju duke siguruar gjatësi, mbështetje, dhe duke siguruar shtrirjen e duhur. Ata gjithashtu ndihmojnë yogis duke kërkuar për të përparuar praktikën e tyre duke vepruar si një mjet për ndërtimin e forcës dhe ekuilibrin në posturë më të përparuara.  Yoga Bllok ndihmojnë fillestarët të ushtrohen më lehtë”, por gjithashtu ndihmojnë praktikuesit e avancuar të hyjnë dhe të përparojnë në postura që përndryshe do të ishin të paarritshme.

Për çfarë janë të mira blloqet e jogës?

Shumë njerëz nuk e kuptojnë se sa të rëndësishëm janë blloqet e jogës në të vërtetë, dhe për këtë arsye i shpërfillin plotësisht në praktikën e tyre. Pavarësisht nëse jeni fillestar ose një yogist për një kohë të gjatë, blloqet e jogës janë një mjet i shkëlqyer për t’u përdorur dhe mund të përfitojnë shumë nga praktika juaj. Ja si:

  1. Duke lëshuar ijet e ngushta në posturë të ulur. Nëse jeni në një pozicion ulur dhe gjunjët ngrihen mbi vijën e ijëve, ijët tuaja po bërtasin për një bllok! Ulur në një bllok në pozat e mëposhtme do të sigurojë hapësirë në ijët tuaja për t’u ulur rehat, në mënyrë që ju mos të jeni duke stresuar kyçet tuaja : Lotus, Half Lotus, Easy Pose, Hero.
  2. Të sjellim dyshemenë afër. S’mund të arrish në dysheme? Përdor një bllok për të sjellë dyshemenë tek ti. Nëse duart tuaja nuk arrijnë në tapet, vendosni një bllok poshtë tyre. Në pozicionet e mushkërisë, përdorni blloqe nga të dyja anët për t’i çuar duart në dysheme pa u “fundosur” në ijë dhe/ose duke humbur integritetin e një kraharori të ngritur lart.
  3. Të mbash shtrirjen e duhur të gjunjëve. Gjunjët janë një nga kyçet më të lehta për të dëmtuar, pjesërisht për shkak të vendosjes jo korrekte por edhe për shkak të muskujve të dobët përgjegjës për mbrojtjen e kyçeve të gjurit.
  4. Të mbajmë linjën e duhur të krahëve dhe shpatullave. Blloqet mund të përdoren në çdo pozicion ku krahët tuaj duhet të jenë larg njëri-tjetrit për t’u siguruar që janë me të vërtetë gjerësia e duhur mënjanë, dhe për të sjellë ndërgjegjësimin për angazhimin e muskujve në pjesën e sipërme të trupit.
  5. Eleminon frikën në Croë pose. Sinqerisht, gjysma (ose më shumë) e vështirësisë për të hyrë në croë pose është frika që po ju pengon – dhe blloqet mund të ndihmojnë në këtë pjesë. Vendosja e një blloku direkt në tokë përpara ballit tuaj (ose një jastëk) lehtëson menjëherë frikën.
  6. Çlodhje në pozë. Blloqet janë mbretërit dhe mbretëreshat e jogës restauruese; ata janë mësuar të lënë trupin tuaj të shkrihet me të vërtetë në relaksim.
  7. Ndihmë për të shkuar në postura të avancuara. Blloqet e jogës sigurojnë atë qëndrim dhe ecje para se të vraponi, në mënyrë që të mos e stresoni trupin tuaj (ose më keq akoma, të tërhiqni apo të ndrydhni diçka) duke u përpjekur të shkoni drejt e nga një qëndrim “zvarritës” në një “vrapim”.

Mirë, dakort! U binda! – Unë kam nevojë për yoga block. Sa blloqe yoga duhet të marr?

Ne rekomandojmë 2 blloqe yoga (ose më shumë), duke pasur parasysh se ju keni 2 anët e trupit tuaj për të punuar në mënyrë të barabartë.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Yoga Block”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0