Kub 5×5

Kub 5×5

2,000 L

Ka stok

Kubi i rubikut (5×5) është një version 5x5x5 i Kubit origjinal të Rubikut.

Versioni i parë i këtij puzzle u shpik në vitin 1986 nga Udo Krell.

SKU: 10339 Kategori: , , ,

Informacion shtesë

Materiali

Plastik

Kubi i rubikut (5×5) është një version 5x5x5 i Kubit origjinal të Rubikut. Versioni i parë i këtij puzzle u shpik në vitin 1986 nga Udo Krell, i cili mori një kub 3x3x3 dhe e zgjeroi atë. Ashtu si me Rubik’s Revenge (4x4x4), algoritmi më i zakonshëm për zgjidhjen e këtij kubi 5x5x5 quhet metoda e “reduktimit”.

Nëse je duke pyetur veten për vështirësinë e realizimit të këtij kubi ne të sfidojmë ta provosh! Paraprakisht ju duhet të hidhni hapat e parë duke nisur  me kubin 4×4 të cilin mund ta gjeni këtu.  Zgjidhja e Rubik’s Cube origjinal 3x3x3 është e vështirë dhe do të impresionojë miqtë tuaj. Zgjidhja e Kubit të Rubikut 4x4x4 është edhe më e vështirë dhe mbresëlënëse. Por zgjidhja e Kubit 5x5x5 Rubik është akoma më e vështirë dhe potencialisht cilësohet si mind blowing.

Kubi i Rubikut është një puzzle kombinim 3-D i shpikur në vitin 1974 nga skulptori hungarez dhe profesor i arkitekturës Ernő Rubik. Fillimisht i quajtur Kubi Magjik, puzzle u liçensua nga Rubik për t’u shitur nga Ideal Toy Corp. Në vitin 1980 nëpërmjet biznesmenit Tibor Laczi dhe themeluesit të Seven Toëns, Tom Kremer. Rubik’s Cube fitoi çmimin special Të Lojës Gjermane të Vitit 1980 për Puzzle më të Mirë. Që nga janari i vitit 2009, 350 milionë kubikë ishin shitur në të gjithë botën, duke e bërë atë lojën më të shitur në botë për puzzle.

Në mënyrë që ju të jeni në gjendje për të përfunduar kubin, ju do të duhet të jeni në gjendje për të zgjidhur një kubë 3×3, por duke qenë në gjendje për të zgjidhur një kub 4×4 gjithashtu do të rrisë aftësitë tuaja për të, pasi algoritmet mund të përdoren në të dyja rastet.

Për të zgjidhur një kub 5×5, ne do të përdorim atë që njihet si metoda e reduktimit. Në thelb, kjo përfshin ‘reduktimin’ e kubit në një gjendje që mund të zgjidhet si të ishte një kub 3×3, duke zgjidhur pjesët qendrore dhe duke çiftuar pjesët e buzëve të përputhshme. Llojet e Pjesëve të Qendrës Hapi i parë në zgjidhjen e 5×5 është zgjidhja e pjesëve të qendrës.

Hapi i parë në këtë metodë është zgjidhja e një qendre. Një strategji e thjeshtë për ta bërë këtë është të zgjidhet pjesa e brendshme 1×3 bar i përbërë nga dy qendra skajore dhe qendra e mesme, dhe pastaj të krijojë shufrat e jashtme 1×3 (i përbërë nga dy qendra këndore dhe një qendër buzë), dhe fiksoji ato në barin e parë 1×3. Pasi keni zgjidhur qendrën e parë, ju mund të zgjidhni pjesët e qendrës në anën e kundërt në të njëjtën mode, por pa e ngatërruar qendrën e parë të përfunduar.

Pas zgjidhjes së dy qendrave të para në anët e kundërta, mbajini në anën e majtë dhe të djathtë të kubit dhe zgjidh pjesët e qendrës së tretë dhe të katërt. Sigurohu të zgjidhësh dy qendra ngjitur si urë. Qendra e tretë dhe e katërt. Ndërsa zgjidhni më shumë pjesë qendrore, setet tuaja të lëvizshme do të jenë pak më shumë të kufizuar. Për më shumë dëtaje të tjera mund të shikoni tutorial të ndryshme, sigurisht pasi keni tentuar disa herë për ta zgjidhur vetë. Vazhdimin e informacionit të mësipërm mund ta gjeni duke klikuar këtu.

Modelet e kubave të Rubikut që do të shihni në vazhdim janë të larmishme. Ndryshimi i secilës prej tyre është vetëm prej formës dhe shkallës së vështirësisë. Logjika e zgjidhjes mbetet e njëjtë për të gjitha, mjafton që ta nisni nga e më e thjeshta e të vazhdoni gradualisht. Mjafton të klikosh në këtë kategori dhe mund të ekplorosh secilën prej tyre.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Kub 5×5”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0