Kub Piraminks

Kub Piraminks

1,100 L

Vetëm 1 stok

Kubi Piramidë njihet ndryshe edhe me emrin Piraminks.

Piraminksi është një enigmë e rregullt e tetraedronit në stilin e Kubit të Rubikut.

SKU: 10340 Kategori: , , ,

Informacion shtesë

Materiali

Plastik

Kubi Piramidë njihet ndryshe edhe me emrin Piraminks. Piraminksi është një enigmë e rregullt e tetraedronit në stilin e Kubit të Rubikut. Ajo u krijua dhe u patentua nga Uëe Mèffert pas Rubik’s Cube origjinal 3 shtresa nga Ernő Rubik, dhe u prezantua nga Tomy Toys e Japonisë (atëherë kompania e tretë më e madhe e lodrave në botë) në vitin 1981.

Piraminksi është një enigmë në formën e një tetraedroni të rregullt, i ndarë në 4 pjesë aksiale, 6 skaje dhe 4 maja triviale. Ajo mund të shtrembërohet përgjatë prerjeve të saj për të përmutuar pjesët e saj. Pjesët aksiale janë në formë oktahedrale, edhe pse kjo nuk është menjëherë e dukshme, dhe vetëm mund të rrotullohen rreth boshtit ku janë të ngjitura. Copat e 6 cepave mund të permutohen lirisht. Këshillat e parëndësishme quhen kështu, sepse ato mund të shtrembërohen në mënyrë të pavarur nga të gjitha pjesët e tjera, duke i bërë ato të parëndësishme për t’u vendosur në pozicion të zgjidhur.

Qëllimi i Piraminksit është të ndryshojë ngjyrat, dhe pastaj t’i rikthejë ato në konfigurimin e tyre origjinal. Numri maksimal i rrotullimeve që kërkohen për të zgjidhur Piraminksin është 11. Ka 933,120 pozicione të ndryshme (duke shpërfillur rrotullimin e parë të këshillave), një numër që është mjaft i vogël për të lejuar një kërkim kompjuterik për zgjidhje optimale.

Zgjidhja e kubit të Rubikut të Piramidës për fillestarët duhet të ndiqet në disa hapa. Hapi 1 – Vëmendje. Duhet të dish shenjat bazë të piramidës. Ashtu si në një kub, ti ke pjesët përpara, djathtas, majtas… Hapi 2 – Zgjidh Këshillën dhe Qendrat. Ja pse bakshishi është i rëndësishëm. Duhet ta zgjidhësh që në fillim.

Ju mund ta shihni piramidën si një enigmë sfiduese, por, në të vërtetë, zgjidhja e piramidës është më e drejtpërdrejtë se zgjidhja e kubit. Mjafton të ndjekësh hapat e përmendur dhe do të gjesh lehtësisht zgjidhje.

Kubi piramidal u shpik nga Uëe Méffert, i cili është gjithashtu krijuesi i disa kubeve të tjera të famshme si megaminksi (të cilin mund ta gjeni në dyqanin tonë online), teraminksi dhe skebi. Në bazë mbarëbotërore pyraminksi është kubi i dytë më i shitur pas kubit të rregullt 3×3 Rubik.

Këtë dhe shumë lloje të tjera të kubave Rubik do të mund ti shikoni në faqen tonë. Ju duhet vetëm të klikoni mbi kategorinë lojra dhe secila prej tyre është e shfaqur aty. Lojëra të tilla jo vetëm ju zbavisin por gjithashtu ju mbajnë trurin aktiv. Janë shumë të këshillueshme për të gjitha grupmoshat. Në këtë mënyrë ju do të kalisni edhe më shumë durimin tuaj.  Krijoni një sfidë me veten dhe të jeni të sigurt që rezultati final do të jetë fantastik.

The Giftery ka disa aksesorë të ndryshëm të cilat  ndihmojnë zhvillimin psikologjik te fëmijët, të rinjtë por gjithashtu edhe te mosha e tretë. Gjithmonë pranë jush me zgjidhjet më efektive.

Mendimi juaj i parë për cdo rast!

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Kub Piraminks”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0