Kuti Muzike My Neighbor Totoro

Kuti Muzike My Neighbor Totoro

1,200 L

Kuti muzike druri “My Neighbor Totoro” e kompozuar me imazhin dhe tingujt e animes.

Informacion shtesë

Përmasa 65 × 50 × 40 mm
Materiali

Dru

Ngjyra

E zezë

Kuti muzike druri e kompozuar me imazhin e animes “My Neighbor Totoro”. Totoro është një shqiptim i gabuar i fjalës japoneze për troll. Fjala për troll shqiptohet në japonisht tororu, e cila tingëllon e ngjashme me atë që Mei e quan krijesën me gëzof të pyllit me të cilën ndeshet. Të gjithë ju që keni parë animen jam e sigurt që zëri ju erdhi në mendje. Po shokun/shoqen me të cilët ndani animet e menduat? Kjo kuti muzike është një ide dhurate shumë e bukur për të apo jo?

Kuti muzike me My Neighbor Totoro e shoqëruar me tingujt muzikor të animes është dhurata ideale për këdo që është një fans i tij. Kur të ju duhet të blini një dhuratë më totoron mund të zgjidhni këtë kuti muzike e personalizuar.

My Neighbor Totoro

Është një film i animuar i shkruar dhe drejtuar nga Hayao Miyazaki, prodhuar nga Toru Hara dhe i animuar nga Studio Ghibli për Tokuma Shoten. Ai u shfaq premierë së bashku me Grave of the Fireflies si një film i dyfishtë më 16 prill 1988.

My Neighbor Totoro mori vlerësime kritike dhe ka grumbulluar një kult në mbarë botën në vitet pas publikimit të tij. Ai fitoi çmimin e madh të Animage Anime dhe Çmimin e Filmit Mainichi dhe Çmimin Kinema Junpo për filmin më të mirë në 1988.  Gjithashtu mori çmimin special në Blue Ribbon Aëards në të njëjtin vit.

Filmi dhe personazhi i tij titullar, Totoro, janë kthyer në ikona kulturore. Suksesi i filmit nxiti përpjekjet e ruajtjes në Sayama Hills në prefekturën Saitama të quajtur Totoro Forest Project, i udhëhequr nga Fondacioni Totoro no Furusato. Në vitin 2008, u mbajt një ekspozitë për mbledhjen e fondeve, e cila përfshinte mbi 200 artistë të njohur ndërkombëtarisht dhe veprat e tyre më vonë u përpiluan në një libër.

Në Japoninë e viteve 1950, profesori i universitetit Tatsuo Kusakabe dhe dy vajzat e tij, Satsuki dhe Mei, zhvendosen në një shtëpi të vjetër për të qenë më afër spitalit ku nëna e tyre Yasuko po shërohet nga një sëmundje afatgjatë. Satsuki dhe Mei zbulojnë se shtëpia është e banuar nga krijesa të vogla pluhuri të animuar të quajtur Sootballs – shpirtra të vegjël, të errët, të ngjashëm me pluhurin, që shihen kur lëvizin nga vendet e lehta në të errëta. Kur vajzat ndihen rehat në shtëpinë e tyre të re dhe qeshin me babanë e tyre, shpirtrat e blozës largohen nga shtëpia për t’u larguar nga era. Nënkuptohet se ata do të gjejnë një shtëpi tjetër bosh – habitatin e tyre natyror.

Prapaskenat

Fqinji im Totoro mori jetë në vitet 1970 ndërsa Hayao Miyazaki punonte në Telecom Animation. Ai vizatoi tabelat e hershme të imazhit të një vajze 5-vjeçare që kishte një dizajn të ngjashëm me Mei, por personalitetin e Satsuki. Fillimisht, Totoro ishte menduar të botohej si një libër me figura për fëmijë, por ndërsa propozimet për filmin u zhvilluan ngadalë, personazhi kryesor u ndryshua në dy motra.

Ndërkohë, koncepti i hershëm i protagonistit origjinal u përdor më vonë në media të ndryshme si kopertina e romanizimit dhe pamfleti i teatrit. Pikërisht në të njëjtën periudhë kohore u refuzua propozimi për një speciale televizive të Totoro-s. Disa koncepte u ripërfshinë më pas nga Miyazaki kur krijoi skenarin për Panda! Shko, Panda! (1972) ndërsa punonte në A Production.

Për posterin për shfaqjen në teatër të filmit (i cili u përdor më pas në publikimet e tij në shtëpi dhe prezantimin e programit në emisionin e Premte Road SHOË të Nippon TV!), u mor në konsideratë një dizajn që shfaq Satsuki dhe Mei të rreshtuar me Totoro. Për shkak të çështjeve të ndryshme, u përdor ilustrimi koncept i një vajze që qëndron pranë Totoros në një stacion autobusi me shi.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Kuti Muzike My Neighbor Totoro”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0