Shkop Magjik Harry Potter

Shkop Magjik Harry Potter

800 L1,500 L

Shkop magjik nga Harry Potter tanimë më afër se asnjëherë më parë tek The Giftery. Ti që je fans i harry potter meriton çdo dhuratë që ka lidhje me të. Jo vetëm një produkt por një set i plotë që përmban çantën dhe mbajtësen e shkopit.

Pjesë e setit të produkteve Gifi Box “Harry Potter”

Informacion shtesë

Përmasa 360 mm
Materiali

Rezin

Ngjyra

E zezë, Kafe

Harry Potter te The Giftery Al vjen në forma të ndryshme. Produkti “Shkop Magjik Harry Potter” vjen me një sërë aksesorësh që lidhen me personazhin mund ti bëni dhuratë për miqtë tuaj të cilët janë fansa të zjarrtë të kësaj novele por pa përjashtuar edhe mundësinë që të ja blini vetes. Seti i mësipërm përmban shkopin magjik të disa personazheve nga Harry Potter, si Hermione ose Harry Potter, çantë për vendosjen e tyre si dhe mbajtësen e shkopit e cila mund të vendoset mbi një sipërfaqe dhe të përdoret si dekor.

Harry Potter’s wand

Shkopi i Harry Potter ishte 11 inç i gjatë, i bërë nga holli dhe kishte një bërthamë pendë feniks. Kjo u përshkrua nga Garrick Ollivander si një kombinim i pazakontë i bërthamës së shkopit dhe drurit. Penda u dhurua nga Fawkes, feniksi i Albus Dumbledore. U zbulua nga Garrick Ollivander se bërthama e shkopit të Tom Riddle erdhi gjithashtu nga Fawkes, duke i bërë të dy shkopinjtë “vëllezër”.

Shkopi i Harrit u thye në vitin 1997, por u riparua prej tij pas Betejës së Hogwarts-it të vitit 1998. Zakonisht riparimi i një shkopi është i pamundur, por me përdorimin e Elder Wand ishte i arritshëm. Mund të supozohet se Harry vazhdoi të përdorte shkopin e tij pas kësaj, pasi ai ishte jashtëzakonisht i dashur për të.

“Harry kishte tundur atë që ndihej si çdo shkop në dyqan, derisa më në fund gjeti atë që i përshtatej – kjo, e cila ishte prej gremishte, njëmbëdhjetë inç e gjatë dhe përmbante një pendë të vetme nga bishti i një feniksi. Z. Ollivander ishte habitur shumë që Harry kishte qenë kaq i pajtueshëm me këtë shkop. “Kurioz,” kishte thënë ai, “kurioz” dhe jo derisa Harry pyeti se çfarë ishte kurioz, nëse zoti Ollivander kishte shpjeguar se pendë e feniksit në shkopin e Harrit kishte ardhur nga i njëjti zog që kishte furnizuar thelbin e Lord Voldemort-it.” – Përshkrimi i shkopit të Harrit

Hermione Granger’s wand

Shkopi i Hermione Granger ishte 10¾” i gjatë, i bërë nga druri i hardhisë dhe kishte një bërthamë dragoi me heartstring. Hermiona me sa duket e mori shkopin e saj nga zoti Ollivander kur ishte njëmbëdhjetë vjeç, pak para se të fillonte në Hogwarts në 1991.

Hermiona bëri magji të fuqishme me këtë shkop gjatë kohës së saj në Hogwarts. Ajo ishte e para që zotëroi Levitation Charm në vitin e saj të parë në klasën Charms më 31 tetor, 1991. Ajo ishte në gjendje të prodhonte një Patronus trupor në formën e një vidër në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeçare, një pjesë shumë e avancuar e magjisë dhe provë se ajo zotëronte aftësi magjike superiore. Për shkak të talentit dhe punës së palodhur të Hermiones, ajo ishte në krye të klasës së saj në çdo lëndë, përveç Mbrojtjes kundër Arteve të Errëta, ku ajo u rendit e dyta pas Harry Potter.

Albus Dumbledore’s wand

Shkopi i Dumbledore (Elder Wand) ishte një nga tre objektet magjike që përbënin Dhuratat e Vdekjes përrallore, së bashku me Gurin e Ringjalljes dhe Mantelin e Padukshmërisë. Sipas The Tale of the Three Brothers, ishte i pari Hallow i krijuar, që supozohet të jetë bërë nga vetë Vdekja. Ajo iu dhurua Antioch Peverell-it pasi ai kërkoi, si dhuratën e tij, një shkop të denjë për dikë që kishte mposhtur Vdekjen. Sipas legjendës, kushdo që bashkonte shkopin me dy Shenjtërit e tjerë (Gurin e Ringjalljes dhe Mantelin e Padukshmërisë) do të bëhej Mjeshtri i Vdekjes.
Thuhej se ishte shkopi më i fuqishëm që ekzistonte ndonjëherë, i aftë për të kryer bëma magjike që normalisht do të ishin të pamundura edhe për magjistarët më të aftë, si për shembull riparimi i një shkopi tjetër të dëmtuar përtej riparimit magjik normal. Thelbi i Shkopit të Plakut ishte qimet e bishtit të një Thestrali, një substancë e fuqishme por e ndërlikuar për t’u zotëruar; vetëm një shtrigë ose magjistare që ishte në gjendje të pranonte vdekjen mund ta bënte këtë.

Shkopi ishte bërë prej druri të vjetër, ishte 15 inç dhe përmbante një bërthamë flokësh të bishtit Thestral. Ky lloj druri përmbante magji të fuqishme ishte më i rrallë nga të gjithë drurët me shkop, por thuhej se ishte thellësisht i pafat dhe më mashtrues se çdo tjetër për t’u zotëruar. Vetëm një person shumë i pazakontë që ishte eprori i kompanisë së tyre do të gjente përputhjen e tij të përsosur me këtë dru. Bërthama Thestral ishte “një substancë e ndërlikuar që vetëm magjistarët që zotëruan vdekjen mund ta kontrollojnë”.

Pavarësisht nga reputacioni i tij legjendar dhe aftësia e pamasë, Elder Wand ishte një objekt i thjeshtë. Dukej në vlerën nominale si një shkop si çdo tjetër, ai kishte një bosht të lëmuar, të pa zbukuruar dhe një dorezë të formuar nga dy sfera të bashkuara.

Elder Wand i dha besnikërinë e tij kujtdo që mund ta fitonte atë nga zotëria e tij e mëparshme. Shumica e njerëzve besonin se kjo do të thoshte që dikush duhej të vriste zotërinë e Elder Wand, por në fakt nuk ishte kështu. Thjesht duhej çarmatosja e mjeshtrit të Shkopit, ose duke e rrëzuar nga dora me një magji ose thjesht duke e kapur nga dora. Nuk duhej të ishte Elder Wand nga i cili u çarmatos mjeshtri që besnikëria e tij të ndryshonte, ndryshimi i besnikërisë ndodhi gjithashtu nëse mjeshtri çarmatosej nga shkopi i tij, për sa kohë që ata ishin çarmatosur dhe madje edhe nëse nuk kishin Elder Wand me ta në atë kohë. Normalisht, një shkop kishte ende një lidhje me zotërinë e tij origjinal, edhe kur besnikëria e tij ndryshoi, por ky nuk ishte rasti me Elder Wand, ndryshimi i besnikërisë së tij ishte i plotë dhe total.

Lord Voldemort’s wand

Shkopi i Tom Riddle (Lord Voldemort) ishte 13½” i gjatë, i punuar nga yew, dhe i ngjitur me një bërthamë pendë feniks. Bërthama e shkopit u mor nga Fawkes, feniksi i Albus Dumbledore, pendët e bishtit të të cilit ishin përdorur gjithashtu në ndërtimin e shkopit të Harry Potter, duke bërë dy shkopinj vëllezër e motra. Ai u prodhua nga Garrick Ollivander dhe ishte “vëllai” ose “binjaku” i shkopit të Harry Potter, pasi shkopinjtë e tyre ndajnë bërthamat. Ishte me këtë shkop që Riddle vrau James dhe Lily Potter dhe të tjerë të panumërt, duke përfshirë Muggle Frank Bryce, Amelia Bones dhe ish-punonjësen e Ministrisë së Magjisë, Bertha Jorkins. Me urdhër të Voldemort, Peter Pettigrew përdori këtë shkop për të vrarë Cedric Diggory në qershor të 1995 gjithashtu.

“Ndodh që feniksi, pendën e bishtit të të cilit është në shkopin tënd, dha një pendë tjetër – vetëm një tjetër. Është vërtet shumë kurioze që ti duhet të jesh i destinuar për këtë shkop kur vëllai i tij të dha atë mbresë. Po, trembëdhjetë dhe – një gjysmë inç. Po.”
— shpjegon Ollivander shkopin e Voldemortit

Sirius Black’s wand

Shkopi i Sirius Black ishte me një gjatësi, dru dhe material bërthamor të panjohur. Ashtu si shumica e magjistarëve dhe shtrigave në Britaninë e Madhe, Sirius ndoshta bleu shkopin e tij të parë në moshën njëmbëdhjetë vjeç në Ollivanders përpara se të fillonte arsimimin e tij në Shkollën e Magjisë dhe Magjisë Hogwarts në 1971.

Sirius ishte në gjendje të kryente magji të fuqishme me këtë shkop, si për shembull të bënte magji joverbale. Ai e përdori gjithashtu këtë shkop gjatë Betejës së Departamentit të Mistereve në vitin 1996. Shkopi ndoshta vdiq me të teksa e mbajti kur ra përmes velit në dhomën e vdekjes.

Fleur Delacour’s wand

Shkopi i Fleur Delacour ishte 9½” i gjatë, i bërë nga palisandër dhe kishte një bërthamë flokësh Veela. U përshkrua si “i papërkulur” nga Garrick Ollivander. Flokët janë dhuruar nga gjyshja e Fleur. Kur shkopi i saj u peshua nga Z. Ollivander gjatë Turneut të Trimagjisë, në të cilin Fleur ishte kampioni i Beauxbatons, Ollivander e përdori atë për të sjellë në mendje lule.

Fleur e përdori këtë shkop në të tre detyrat e Turneut të Trimagjisë. Kur u përball me dragoin e zakonshëm të gjelbër të Uellsit, ajo përdori një hijeshi për ta bërë atë të përgjumur dhe hodhi magjinë e krijimit të ujit për të shuar fundin e saj kur ai merrte zjarr. Ajo përdori këtë shkop për të hedhur Bubble-Head Charm për detyrën e dytë në Liqenin e Zi. Ajo do ta kishte përdorur gjithashtu gjatë Detyrës së Tretë, dhe gjatë Luftës së Dytë të Magjistarëve, duke përfshirë Betejën e Shtatë Potters dhe Betejën e Hogwarts.

Severus Snape’s wand

Shkopi i Severus Snape ishte me një gjatësi, dru dhe bërthamë të panjohur.

Ky shkop është blerë ndoshta nga Severus Snape në moshën njëmbëdhjetë, ndoshta nga Ollivander’s Wand Shop, përpara se të fillonte vitin e tij të parë të arsimit magjik në Shkollën e Magjisë dhe Magjisë Hogwarts në 1971. Gjatë viteve të tij si student i Hogwarts-it, ai u bë një magjistar tepër i aftë dhe i fuqishëm, duke arritur të krijonte disa magji të shpikjes së tij, shumë prej të cilave ishin hijeshi të errëta, si mallkimi shumë i rrezikshëm Sectumsempra.

Si profesor i Hoguortsit, ai mori pjesë si “ndihmësi” i Gilderoy Lockhart në Klubin e tij Dueling në 1992, duke e çarmatosur atë përpara disa studentëve dhe duke shpërbërë një gjarpër të nxitur nga Draco Malfoy për të sulmuar Harry Potter. Në vitin 1994, Sirius Black mori këtë shkop pasi Harry, Ron dhe Hermione çarmatosën Snape në Kasollen Shrieking. Ai më pas e përdori atë për të zbuluar Scabbers si Peter Pettigrew. Gjatë vitit 1996, Snape përdori shkopin e tij për të kryer Legjilimencën në Harry Potter si një mjet për t’i mësuar atij Occlumency, si dhe për të nxjerrë kujtimet e tij në Pensieve Hogwarts paraprakisht.

Në vitin 1997, Snape vrau me ngurrim Albus Dumbledorin, duke hedhur mallkimin e vrasjes pikërisht me këtë shkop, në një marrëveshje të mëparshme për t’i kursyer Dumbledorit një gjendje terminale që do të sillte një vdekje më të dhimbshme. Ai gjithashtu dueloi Harrin në arratisjen e tij nga Hogwarts, duke devijuar dhe duke parashikuar të gjitha lëvizjet e kundërshtarit. Nuk dihet se çfarë ndodhi me shkopin pas vdekjes së Severus, megjithëse është e mundur që ai të jetë varrosur së bashku me trupin e Snape, që është praktikë e zakonshme në botën e magjistarëve.

Luna Lovegood’s first wand

Shkopi i parë i Luna Lovegood ishte me gjatësi, dru dhe material bërthamor të panjohur.

Luna e kishte këtë shkop që nga fillimi i vitit shkollor 1995–1996, viti i katërt i saj në Shkollën e Magjisë dhe Magjisë në Hogwarts. Ajo shpesh e vendoste atë pas veshit të saj të majtë për t’u ruajtur. Ajo e përdori këtë shkop gjatë seancave të saj praktike si pjesë e ushtrisë së Dumbledore. Ky shkop gjithashtu ndihmoi për të gjallëruar kapelën e saj të luanit kur ajo mbështeti ekipin e Gryffindor Quidditch kundër ekipit Slytherin Quidditch gjatë ndeshjes së tyre këtë vit. Ajo gjithashtu e përdori këtë shkop gjatë Betejës së Departamentit të Mistereve.

Shkopi u konfiskua kur Luna u rrëmbye nga Vdekjangrënësit në 1997 për të detyruar babanë e saj të bashkëpunonte me Ministrinë e Magjisë të kontrolluar nga Voldemort. Luna kaloi muaj në birucat e Malfoy Manor me shokun e tij të burgosur Garrick Ollivander, krijuesin e famshëm të shkopinjve, për të cilin ajo ishte një ngushëllim i madh.

Pasi ata u shpëtuan nga Dobby gjatë përleshjes në Malfoy Manor, Ollivander ndërtoi një shkop të ri për Lunën, me të cilin ajo ushtrua ndërsa qëndronte në Shell Cottage, të cilën e përdori në Betejën e Hogwarts.

Luna Lovegood’s second wand

Shkopi i dytë i Luna Lovegood ishte me një gjatësi, dru dhe material bërthamor të panjohur. Ky shkop u bë nga Garrick Ollivander në pranverën e vitit 1998 pas shpëtimit të tij nga Malfoy Manor.

Ollivander ndërtoi një shkop të ri për Lunën në shenjë falënderimi për gjithçka që ajo kishte bërë për të. Ajo praktikoi me të gjatë qëndrimit në vilë, dhe e përdori atë gjatë Betejës së Hogwarts-it, gjatë së cilës ajo mblodhi lepurin e saj trupor Patronus kundër Dementorëve dhe madje bëri duel me Vdekjengrënësen jashtëzakonisht të fuqishme Bellatrix Lestrange.

Ginevra Weasley’s wand

Shkopi i Ginny Weasley ishte bërë nga druri i yewit me një gjatësi dhe material bërthamor të panjohur.

Ashtu si shumica e magjistarëve dhe shtrigave në Britaninë e Madhe, Ginny ka të ngjarë ta blejë atë në moshën njëmbëdhjetë vjeçare përpara se të fillonte shkollimin e saj në Hogwarts në 1992. Ajo ishte në gjendje të kryente magji të fuqishme me shkopin e saj, si p.sh. Patronus plotësisht trupor në formën e një kali.

Ginny gjithashtu përdori këtë shkop në shumë beteja të Luftës së Dytë të Magjistarëve si: Beteja e Departamentit të Mistereve, Beteja e Kullës së Astronomisë dhe Beteja e Hoguortsit.

Lucius Malfoy’s wand

Ky shkop i përkiste Lucius Malfoy, kreut të familjes Malfoy me gjak të pastër. Në mënyrë të dukshme, shkopi ishte fshehur brenda shkopit me kokë gjarpri të Lucius Malfoy, një trashëgimi e familjes Malfoy. Shkopi futet në shkopin e ecjes si një shpatë në një këllëf. Lucius ishte në posedim të shkopit/shkopit të tij për pjesën më të madhe të jetës së tij, por kur u dërgua në Azkaban, djali i tij u pa në posedim të shkopit të ecjes (megjithëse është e dyshimtë që ai e përdori shumë shkopin e të atit, përkundrazi duke vazhduar të përdor të tijën). Pas Azkaban, Lucius rifitoi shkopin e tij, por ai u mor nga Lord Voldemort për të zgjidhur problemin e Voldemortit me shkopin e tij dhe të Harrit që ndajnë të njëjtën bërthamë. Ajo u shkatërrua gjatë betejës së shtatë poçarëve në zotërimin e Voldemort.

Thuhej se shkopinjtë e elmës ishin shumë të dëshirueshëm për supremacistët me gjak të pastër, duke e bërë atë ideal për një trashëgimi të familjes Malfoy.

Voldemort: “…E kuptoj më mirë tani. Më duhet, për shembull, të huazoj një shkop nga njëri prej jush përpara se të shkoj të vras Potterin. Nuk ka vullnetarë? Le të shohim…Lucius, nuk shoh asnjë arsye që ti keni më një shkop.”
Lucius: “Zoti im?”
Voldemort: “Shkopi juaj, Lucius. Unë kërkoj shkopin tuaj.”
– Lord Voldemort drejt Lucius Malfoy në 1997

George Weasley’s wand

Shkopi i George Weasley ishte i një gjatësie, druri dhe materiali bërthamor të panjohur.

Ashtu si shumica e magjistarëve dhe shtrigave në Britaninë e Madhe, George ka të ngjarë ta bleu atë nga Garrick Ollivander në moshën njëmbëdhjetë vjeç përpara se të fillonte arsimimin e tij në Shkollën e Magjisë dhe Magjisë Hogwarts në 1989.

George Weasley ishte një magjistar i fuqishëm dhe i talentuar së bashku me vëllain e tij Fredin, dhe ishte në gjendje të kryente një shumëllojshmëri të gjerë magjie me shkopin e tij, nga hijeshitë, Shndërrimi dhe magjia luftarake. Ai ishte gjithashtu i aftë të ngjallte një Patronus plotësisht trupor në formën e një Magpie.

Gjatë vitit shkollor 1995–1996, George u bë një anëtar besnik i Ushtrisë së Dumbledorit dhe do të kishte mësuar se si të bënte magji të ndryshme mbrojtëse dhe sulmuese nën mësimin mjeshtëror të Harry Potter-it Mbrojtja kundër Arteve të Errëta.

Më 2 maj 1998, Xhorxhi përdori shkopin e tij për të luftuar gjatë Betejës së Hoguortsit. Së bashku me Lee Jordan, George ishte në gjendje të duelonte dhe të mposhtte Yaxley.

Minerva McGonagall’s wand

Shkopi i Minerva McGonagall ishte 9½ inç i gjatë, i bërë nga druri i bredhit dhe kishte një bërthamë me tela dragoi. Shkopi ishte shumë i përshtatshëm për Shpërfytyrimin, vërtetuar nga pronari i tij, i cili ishte një profesor i lëndës dhe një Animagus. Ky shkop është prodhuar nga Garrick Ollivander. Shkopi i ngjante shumë pronarit të tij: elegant, i rafinuar dhe shumë i fuqishëm.

“Gjyshi im i gushtit, Gerbold Octavius Ollivander, i quajti gjithmonë shkopinjtë e këtij druri “shkopi i të mbijetuarit”.
– Garrick Ollivander

Ky shkop ka të ngjarë të jetë blerë në Ollivanders nga Minerva përpara se ajo të fillonte shkollimin e saj në Shkollën e Magjisë dhe Magjisë në Hogwarts. Ky shkop më vonë u tregua i dobishëm për shpërfytyrimin, kur ajo u bë një Animagus dhe përfundimisht vazhdoi të mësonte lëndën e Shndërrimit në Hogwarts. Ajo gjithashtu mund të kryente magji të tjera të fuqishme si mallkimi Imperius me pak përpjekje.

Mund të supozohet se ajo e përdori këtë shkop gjatë gjithë Luftës së Parë të Magjistarëve, ndërsa ishte anëtare e Urdhrit të Phoenix.

Pas vdekjes së mikut dhe kolegut të saj të dashur, Albus Dumbledore, Minerva nxori shkopin e saj nga mëngët dhe e ngriti në ajër si një shenjë respekti dhe si një mjet për të hequr qafe qiellin lart nga Shenja e Errët, e ndjekur shpejt nga pjesa tjetër. të të pranishmëve.

Minerva gjithashtu e përdori atë kundër disa Vdekjengrënësve përpara Betejës së Hogwarts-it, duke hedhur mallkimin e Imperius mbi Amycus Carrow dhe duke dëbuar Severus Snape nga kështjella me një numër magjish të fuqishme sulmuese. Ai u përdor gjithashtu për të përforcuar mbrojtjen magjike të kështjellës dhe për të gjallëruar statujat dhe kostumet e ndryshme të blindave në Hogwarts duke hedhur sharmin Piertotum Locomotor, të cilin Minerva kishte qenë shumë i etur ta përdorte për një kohë shumë të gjatë.

McGonagall ka qenë në gjendje të kryejë magji shumë të fuqishme dhe të avancuara me këtë shkop, si në Betejën e Hogwarts-it, kur ajo ishte në gjendje të ngjallte tre Patronuse,[9] dhe duke luftuar me shumë Vdekjengrënës gjatë fazës së parë dhe të dytë të betejës. . Së bashku me shkopinjtë e Kingsley Shacklebolt dhe Horace Slughorn, shkopi i Minervës luftoi me shkopin e pamposhtur të Plakut në dorën e Lord Voldemort dhe mbijetoi i padëmtuar.

Me shumë mundësi, ajo vazhdoi ta përdorte këtë shkop pas betejës përfundimtare, gjatë kohës së saj si drejtoreshë e Hogwarts-it dhe gjithashtu kur doli në pension.

Cedric Diggory’s wand

Shkopi i Cedric Diggory ishte 12¼” i gjatë, i bërë nga hiri dhe përmbante një bërthamë flokësh njëbrirëshi.

“Ah, tani, kjo është një e imja, apo jo? Po, e mbaj mend mirë. Përmban një fije floku nga bishti i një njëbrirëshi mashkull veçanërisht të hollë… Dymbëdhjetë e një çerek inç… hi.. Eshte ne gjendje te mire…”
– 1994 Ceremonia e peshimit të shkopit

Ai u bë nga Garrick Ollivander, i cili e përshkroi atë si “të këndshëm pranveror” gjatë ceremonisë së peshimit të shkopit të Turneut Triwizard. Ollivander deklaroi se flokët në shkop ishin “nga një njëbrirësh mashkull veçanërisht i hollë”, i cili ishte shtatëmbëdhjetë duar i lartë dhe gati e goditi Ollivanderin me bririn e tij pasi i shkuli flokët nga bishti. Cedric kujdesej mirë për shkopin e tij dhe e lëmonte rregullisht. Ollivander testoi shkopin e Cedric duke e përdorur për të prodhuar unaza tymi argjendi për t’u siguruar që ishte plotësisht funksional. Ajo u pa për herë të fundit e shtrënguar në dorën e Cedric në gjoks kur Harry Potter e solli trupin e Cedric përsëri në Hogwarts.

Në një realitet alternativ, Diggory u privua nga shkopi i tij nëpërmjet Charming Charm gjatë Detyrës së Parë të Turneut Triwizard nga Albus Potter, i cili kishte udhëtuar prapa në kohë nga viti 2020. Humbja e shkopit të tij e bëri atë të humbasë detyrën e parë, e cila vetëm se e bëri atë edhe më të vendosur për të përfunduar Detyrën e Dytë. Ky dëm u korrigjua më vonë nga një Hermione Granger, e cila ishte kthyer nga e ardhmja e realitetit alternativ kur ajo bllokoi magjinë e Albusit.

Cho Chang’s wand

Shkopi i Cho Chang ishte i një gjatësie të panjohur, druri dhe materiali bërthamor. Ashtu si shumica e magjistarëve dhe shtrigave në Britaninë e Madhe, ajo ka të ngjarë ta blejë atë në moshën njëmbëdhjetë vjeç nga Garrick Ollivander përpara se të fillonte shkollimin e saj në Shkollën e Magjisë dhe Magjisë Hogwarts në vitin 1990.

Ajo kryente një gamë të gjerë magjish të fuqishme me shkop, nga magjitë deri te magjia luftarake. Gjatë trajnimit të saj me Ushtrinë e Dumbledorit, Cho gjithashtu mësoi të prodhonte një Patronus plotësisht trupor, [2] një arritje të cilën Remus Lupine e përmendi si mjaft mbresëlënëse, duke pasur parasysh vështirësinë e jashtëzakonshme që kërkohet për të hedhur një bukuri mbrojtëse kaq të fuqishme dhe të avancuar.

Më 2 qershor 1998, Cho Chang përdori shkopin e saj për të marrë pjesë në Betejën e Hogwarts-it, duke mbrojtur shkollën e saj kundër Lord Voldemort dhe Vdekjengrënësve të tij.

Shkopi i Cho u bë një Foundable gjatë Fatkeqësisë së fundit të viteve 2010/fillim të viteve 2020, së bashku me shkopinjtë e shumë anëtarëve të tjerë të Ushtrisë Dumbledore. Fragmentet e këtij Foundable u mblodhën nga anëtarët e Statutit të Task Forcës së Fshehtësisë pas përfundimit të betejave në Fortesa.

Remus Lupin’s wand

Shkopi i Remus Lupin ishte 10¼” i gjatë, i bërë nga selvi dhe përmbante një bërthamë flokësh njëbrirësh. Shkopi ishte prodhuar nga Garrick Ollivander dhe u përshkrua nga ai si “i përkulshëm”. Remus me shumë mundësi e bleu atë në dyqanin e shkopinjve të Ollivander-it në moshën njëmbëdhjetë vjeç përpara se të fillonte arsimimin e tij në Shkollën e Magjisë dhe Magjisë Hogwarts në 1971.

Mund të supozohet se ai e përdori këtë shkop gjatë gjithë Luftës së Parë të Magjistarëve, ndërsa ishte anëtar i Urdhrit të Phoenix.

Gjatë vitit shkollor 1993–1994 në Shkollën e Magjisë dhe Magjisë në Hogwarts, Lupin përdori shkopin e tij gjatë mësimit të Mbrojtjes Kundër Arteve të Errëta, veçanërisht duke u mësuar studentëve se si të kryenin magjinë Boggart-Banishing. Ai gjithashtu përdori shkopin e tij për t’i mësuar Harry Potter-it mësimet e tij Anti-Dementor.

Ai bëri magji të fuqishme me këtë shkop, duke përfshirë Charm Patronus. Peter Pettigrew e mori këtë shkop nga Remus kur ai u shndërrua në një ujk. Më pas ai e përdori atë për të trullosur Ron Uezlin dhe Crookshanks. Harry pastaj çarmatosi Pettigrew dhe Remus mori shkopin e tij.

Remus e përdori për herë të fundit shkopin e tij gjatë Betejës së Hogwarts-it për të dueluar Antonin Dolohov, ku humbi dhe u vra nga Vdekjangrënësi. Çfarë ndodhi me shkopin e tij pas vdekjes së tij nuk dihet, megjithëse është e mundur që ai të jetë varrosur me të.

Remus e përdori këtë shkop edhe në shumë beteja të Luftës së Dytë të Magjistarëve si: Beteja e Departamentit të Mistereve, Beteja e Kullës së Astronomisë, Beteja e Shtatë Potters dhe Beteja e Hogwarts-it, gjatë së cilës ai u vra nga Vdekja Antonin Dolohov.

Fred Weasley’s wand

Shkopi i Fred Uezlit ishte me një gjatësi, dru dhe material bërthamor të panjohur. Ashtu si shumica e magjistarëve dhe shtrigave në Britaninë e Madhe, ai ka të ngjarë ta blejë atë nga Garrick Ollivander në moshën njëmbëdhjetë vjeç përpara se të fillonte arsimimin e tij në Shkollën e Magjisë dhe Magjisë Hogwarts në 1989, nga Ollivanders në Diagon Alley.

Fredi ishte një magjistar i fuqishëm dhe i talentuar së bashku me vëllain e tij Xhorxhin dhe mund të kryente një shumëllojshmëri të gjerë magjish dhe magjish me shkopin e tij, duke filluar nga hijeshitë, shpërfytyrimi deri te magjia luftarake. Ai gjithashtu mund të prodhonte një Patronus plotësisht trupor në formën e një Magpie.

Gjatë vitit shkollor 1995–1996, Fredi iu bashkua Ushtrisë së Dumbledorit si një anëtar besnik dhe i përkushtuar dhe mësoi se si të bënte magji të ndryshme sulmuese dhe mbrojtëse në trajnimin e Mbrojtjes Kundër Arteve të Errëta të mbikëqyrur nga Harry Potter.

Pranë Krishtlindjeve të vitit 1996 ai e përdori atë për të transformuar me lehtësi një thikë të hedhur nga vëllai i tij Ron në një aeroplan letre.

Më 2 maj 1998 ai e përdori atë në luftime gjatë Betejës së Hoguortsit. Pas vdekjes së tij në betejë, shkopi me shumë mundësi u varros me Fredin ose u shkatërrua gjatë Betejës së Hoguortsit.

Alastor Moody’s wand

Shkopi i Alastor Moody ishte me gjatësi, dru dhe bërthamë të panjohur. Ashtu si shumica e magjistarëve dhe shtrigave në Britaninë e Madhe, ka të ngjarë që ai e bleu atë në Ollivanders në moshën njëmbëdhjetë vjeç përpara se të fillonte arsimimin e tij në Shkollën e Magjisë dhe Magjisë Hogwarts.

Ai ishte në gjendje të kryente magji të fuqishme me këtë shkop, siç ishte aftësia për të hedhur sharmin e zhgënjimit, magji joverbale, si dhe mundi shumë magjistarë të errët gjatë karrierës së tij si Auror, duke vrarë personalisht Evan Rosier. Bartemius Crouch Junior ishte në gjendje të hidhte të tre mallkimet e pafalshme me këtë shkop duke imituar Moody nëpërmjet Polyjuice Potion gjatë vitit shkollor 1994–1995 në Hogwarts.

Në vitin 1996, Moody përdori shkopin e tij gjatë Betejës së Departamentit të Mistereve për të luftuar Vdekjangrënësit në Dhomën e Vdekjes.

Shkopi humbi gjatë Betejës së Shtatë Potterëve, kur u hodh nga dora e pronarit të saj dhe ra qindra këmbë në tokë, pak e ndjekur nga vetë Moody, i cili u vra në betejë nga Lord Voldemort.

Bellatrix Lestrange’s first wand

Shkopi i Bellatrix Lestrange ishte 12¾” i gjatë, i bërë prej arre dhe kishte një bërthamë me tela dragoi. Shkopi u ndërtua nga Garrick Ollivander, i cili e përshkroi atë si “të palëkundur”.

“Ky është shkopi që torturoi mamin dhe babin e Nevilit dhe kush e di sa njerëz të tjerë? Ky është shkopi që vrau Siriusin! Më mungon shkopi im.”- Hermione Granger duke shprehur përbuzjen e saj për këtë shkop

Ndërsa Hermione Granger e identifikoi këtë shkop si ai që torturoi Alice dhe Frank Longbottom, ka të ngjarë që Bellatrix Lestrange e përdori këtë shkop para dhe pas burgimit të saj në Azkaban, ndoshta që në moshën njëmbëdhjetë vjeç. Ajo e gjeti atë pasi u arratis nga burgu në vitin 1996, duke luftuar me të gjatë Betejës së Departamentit të Mistereve dhe duke vrarë me të kushëririn e saj Sirius Black. Ajo përdori gjithashtu shkopin e saj për të kryer një zotim të pathyeshëm midis Severus Snape dhe motrës së saj Narcissa Malfoy në Spinner’s End më vonë atë vit.

Bellatrix e përdori këtë shkop deri në pranverën e vitit 1998, kur Ron Weasley e çarmatosi në Malfoy Manor pasi ajo torturoi Hermionen. Ajo mbajti një thikë në fytin e një Hermioneje të pavetëdijshme dhe urdhëroi Harrin dhe Ronin të hidhnin shkopinjtë e tyre dhe Drako Malfoin t’i mblidhte të sajat. Megjithatë, kur Dobby i ra një llambadar, ai nuk ishte në gjendje ta mblidhte atë. Bellatrix hodhi thikën mbi ta dhe ajo goditi Dobby në një përpjekje për t’i ndaluar ata të largoheshin. Kjo ishte e pasuksesshme dhe kukuku i shtëpisë dhe treshja shpëtuan me shkopin e Bellatrix-it.

Bellatrix raportoi se shkopi i saj ishte vjedhur në Gringotts Wizarding Bank, pasi ajo kishte frikë se Harry, Hermione dhe Ron do të përpiqeshin të hynin në kasafortën e saj, e cila përmbante një artikull të rëndësishëm për Lord Voldemort. Brenda disa javësh, kjo është pikërisht ajo që ata bënë. Hermiona përdori shkopin gjatë imitimit të Bellatrix-it, por e konsideroi atë të papëlqyeshme, pasi jo vetëm që nuk fitoi besnikërinë e saj, por edhe aktivitetet kriminale të lidhura me të. Harry, i cili në fillim mendoi se Hermiona ishte marramendëse për një shkop me të cilin nuk kishte afinitet, papritmas ndjeu një dëshirë për ta këputur atë ose madje ta ndante në dysh me shpatën e Gryffindor si hakmarrje për viktimat e saj pasi Hermiona i kujtoi atij se ishte shkop që vrau Sirius.

Shkopi i Bellatrix-it u përdor nga Hermiona të paktën deri në Betejën e Hogwarts-it, gjatë së cilës Hermiona dueloi Bellatrix-in me shkopin e saj, së bashku me Ginny Weasley dhe Luna Lovegood. Nuk dihet nëse Hermiona e mbajti shkopin pas vdekjes së Bellatrix-it dhe përfundimit të Luftës së Dytë të Magjistarëve, por ka shumë të ngjarë që ajo e hodhi atë, pasi kishte shprehur urrejtje për shkopin dhe pronarin e tij origjinal.

Draco Malfoy’s wand

Shkopi i Draco Malfoy ishte 10″ i gjatë, i bërë nga druri i murrizit dhe kishte një bërthamë flokësh njëbrirësh. Shkopi ishte prodhuar nga Garrick Ollivander dhe u përshkrua nga ai si “me elasticitet të arsyeshëm”.

Draco me sa duket e mori shkopin e tij nga Z. Ollivander në vitin 1991, pak para vitit të tij të parë në Shkollën e Magjisë dhe Magjisë në Hogwarts.

Draco përdori shkopin e tij në takimin e parë dhe të fundit të Klubit të Dueling në 1992, që u zhvillua në Sallën e Madhe. Ai përdori magjinë Dancing Feet për kundërshtarin e tij Harry Potter, dhe gjithashtu e përdori atë për të sjellë në mendje një gjarpër me magjinë Snake Summons në një përpjekje për të frikësuar Harry-n.

Në vitin 1997, Draco futi Albus Dumbledore në majë të Kullës së Astronomisë, duke çarmatosur drejtorin. Ai ishte nën urdhrat e Lord Voldemort për të vrarë Dumbledorin dhe kishte bërë përpjekje të shumta gjatë gjithë vitit për ta bërë këtë, i tmerruar për sigurinë e familjes së tij. Draco nuk e kishte idenë se duke çarmatosur Dumbledorin, ai u bë mjeshtër i shkopit të tij – Shkopi i Plakut, një nga Dhuratat e Vdekjes. Ai nuk ishte në gjendje dhe nuk dëshironte të kalonte me vrasjen dhe Severus Snape ndërhyri për të vrarë Dumbledorin në përputhje me planin e tyre sekret.

Në pranverën e vitit pasardhës, Draco ishte në shtëpi për festat e Pashkëve kur një grup Snatchers të udhëhequr nga Fenrir Greyback kapën Harry Potter, Hermione Granger dhe Ron Uezley dhe sollën të tre ata dhe të burgosurit e tjerë në Manor Malfoy. Në përleshjen që pasoi, Draco u çarmatos nga Harry. Nëna e Drakos i dha atij shkopin e saj për ta përdorur.

Pas Arratisjes nga Malfoy Manor, Harry-t e ekzaminoi shkopin nga Garrick Ollivander, i cili arriti në përfundimin se besnikëria e shkopit kishte ndryshuar ndaj tij. Shkopi u mbajt nga Harri për pjesën e mbetur të Luftës së Dytë të Magjistarëve; duke parë veprime në Break-in në Gringotts, si dhe gjatë Betejës së fundit kulmore të Hogwarts-it.

Gjatë Betejës së Hoguortsit, Voldemort zbuloi se Shkopi i Plakut, i njohur ndryshe si Shkopi i Vdekjes ose Shkopi i Fatit, të cilin ai e kishte marrë nga varri i Dumbledorit, nuk po funksiononte aq mbresëlënës sa kishte shpresuar. Duke besuar se kjo ishte për shkak se Snape kishte besnikërinë e tij pas vrasjes së Dumbledore, Voldemort i kërkoi Naginit të vriste Snape. Kur ai dhe Harri u përballën pak më vonë, Harri e korrigjoi: meqenëse Drako e kishte çarmatosur Dumbledorin, ai ishte mjeshtri i vërtetë i Shkopit të Plakut, jo Snape. Kur Harri çarmatosi Drakon në Malfoy Manor, besnikëria e Elder Wand u zhvendos tek ai. Kështu, kur Voldemort u përpoq të përdorte mallkimin e vrasjes ndaj Harrit, Shkopi i Plakut refuzoi ta sulmonte atë. Mallkimi rezultoi i kundërt, duke mposhtur Zotin e Errët një herë e përgjithmonë.

Nuk dihet nëse Draco e mori ndonjëherë shkopin e tij origjinal pasi Harry riparoi shkopin e tij origjinal. Nëse po, nuk dihet nëse shkopi i kthyer do të vazhdonte të funksiononte për të ashtu siç kishte përpara se Harry ta fitonte atë, pasi nuk thuhet kurrë se si një shkop i fituar sillet me zotërinë e tij origjinal më pas.

Ronald Weasley’s second wand

Shkopi i dytë i Ronald Uezlit ishte 14″ i gjatë, i bërë nga shelgu dhe kishte një bërthamë flokësh njëbrirësh. Shkopi ishte prodhuar nga Garrick Ollivander. Ky shkop dukej se i shkonte më shumë Ronit se shkopi i tij i parë, të cilin ai e kishte trashëguar nga vëllai i tij i madh Charlie.

Në vitin 1993, Ron përdori këtë shkop për të kthyer një boggart që kishte marrë formën e një merimange gjigante, në një merimangë pa këmbë, me magjinë Boggart-Banishing.

Në vitin 1994, Sirius Black e përdori këtë shkurtimisht për të çarmatosur Harry Potter dhe Hermione Granger.

Ron përdori shkopin më 18 qershor 1996 gjatë betejës në Sallën e Profecisë së Departamentit të Mistereve kundër Vdekjesngrënësve kur përpiqej të gjente “derën”, dhe ndoshta më vonë në Dhomën e Vdekjes kur përpiqej të arrinte në siguri si Urdhri i Erdhi Phoenix.

Ron përdori gjithashtu shkopin në vitin 1997 gjatë betejës së Kullës së Astronomisë kundër Vdekjengrënësve së bashku me Urdhrin dhe miqtë e tij për të hyrë në majë të Kullës dhe për të shpëtuar Harry Potter dhe Albus Dumbledore.

Ron përdori shkopin në vitin 1997 kur luftoi kundër Antonin Dolohov dhe Thorfinn Rowle në kafenenë Luchino së bashku me Harry dhe Hermione Granger kur Trio u gjet aksidentalisht nga Vdekjangrënësit pasi thanë emrin e Voldemortit dhe si të tillë pa e ditur shkaktuan mallkimin Tabu.

Më vonë, kur ata depërtuan në Ministrinë Britanike të Magjisë në 1997, Trio u përpoq të vidhte medaljonin në pronësi të Salazar Slytherin nga Dolores Ambridge dhe të dilte jashtë duke u maskuar si Reginald Cattermole, Mafalda Hopkirk dhe Albert Runcorn. Megjithatë, Corban Yaxley, Shefi i Departamentit të Zbatimit të Ligjit Magjik, e urdhëroi atë të rregullonte zyrën e tij në të cilën binte shi.

Më vonë, kur zyra u rregullua, ai dhe Harry shkuan në sallën e gjyqit për Komisionin e Regjistrimit të Lindur nga Muggle, ku gjetën Hermione dhe Ambridge duke marrë në pyetje Mary Cattermole. Ata liruan Mary-n, Harry Stunned Ambridge, Hermione vodhi medaljen dhe Roni përdori shkopin e tij për të trullosur Yaxley-n. Më pas Trio dhe Mary vrapuan nga Dementorët e sapo lëshuar në Atrium, në të cilin Yaxley i ndoqi ata, megjithatë Ron e çarmatosi duke përdorur shkopin e tij.

Kur Snatchers e kapën atë, Harry dhe Hermione, ata konfiskuan shkopin e Ronit ndërsa sollën Trion në Malfoy Manor në 1998. Në betejën dhe arratisjen që pasoi, Roni mori shkopin e Peter Pettigrew.

Newton Scamander’s wand

Shkopi i Njuton Skamanderit ishte bërë nga një dru, gjatësi dhe bërthamë e panjohur. Ka të ngjarë të jetë blerë para fillimit të arsimit të Newt në Shkollën e Magjisë dhe Magjisë në Hogwarts në vitin 1908. Scamander e përdori këtë shkop gjatë vizitës së tij në Nju Jork në 1926, dhe gjithashtu në Paris në 1927, dhe ishte në gjendje të kryente magji shumë të fuqishme me shkopin e tij.

“Ne donim që ajo të lidhej disi me mbretërinë e kafshëve, por menduam se ishte disi e papërshtatshme t’i jepnim atij diçka që mund të kishte një ndjenjë trofeu. Ne nuk menduam se ai do të ishte fare në këtë. Pjesa kryesore nga ky është druri.”
– Një përshkrim i shkopit të Njutit

Percival Graves’ wand

Ky shkop i përkiste Percival Graves dhe ishte me gjatësi, dru dhe materiale baze të panjohur. Nuk dihet se kur dhe si Graves e mori për herë të parë këtë shkop; nëse ai ndoqi Shkollën e Magjisë dhe Magjisë Ilvermorny, siç bënin shumica e magjistarëve dhe shtrigave të Amerikës së Veriut, ai ka të ngjarë të zgjidhte ose të ishte zgjedhur prej saj si pjesë e pranimit të tij në shkollë.

Kur Gellert Grindelwald imitoi Graves duke përdorur Human Transfiguration në 1926, ai e përdori këtë shkop si pjesë të maskimit të tij. Gjatë kësaj kohe, Grindelwald nuk e përdori Elder Wand.

Ndërsa zotëronte këtë shkop, ai ishte në gjendje të paraqiste një imitim efektiv të Graves në Kongresin Magjik të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, si një Auror. Grindelwald nuk e përdorte shpesh shkopin, megjithatë, kryesisht duke u mbështetur në magjinë joverbale pa shkop. Grindelwald e përdori atë në një duel të shkurtër me ish-Aurorin Porpentina Goldstein gjatë sulmit Obscurial në Nju Jork dhe më pas kundër një force të madhe të MACUSA Aurors pasi ai shpalli kundërshtimin e tij ndaj sekretit magjistar.

Megjithatë, ai u befasua dhe u nënshtrua nga Njuton Skamander nga një magji nga pas, duke e bërë atë ta lëshonte atë në tokë, duke lejuar Porpentina Goldstein ta thërriste në dorë, në mënyrë që ai të mos mund ta merrte nëse do të çlirohej nga Njuti. magji. Më pas Newt ekspozoi mashtrimin e Grindelwald me Revelio Charm, duke i treguar pamjen e tij të vërtetë MACUSA, duke rezultuar në arrestimin e tij të menjëhershëm.

Çfarë ndodhi me këtë shkop më pas nuk dihet, pasi nuk dihet gjithashtu nëse Graves u mbajt i burgosur apo u vra nga Grindelwald para se të bëhej mashtrues i tij.

 

Produkte të tjera të Harry Potter mund ti gjeni këtu.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Shkop Magjik Harry Potter”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0