Syze Steampunk Aofly

Syze Steampunk Aofly

2,200 L

Vetëm 1 stok

Syze dielli uniseks Steampunk Aofly

SKU: 10150 Kategori: ,

Informacion shtesë

Marka Aofly është një markë prestigjoze me dizajn italian. Këto syze dielli janë të polarizuara, me mbrojtje UV400, kundër thyerjes nga tronditjet, dhe një skelet me dizajn unik.

Syzet vijnë bashkë me paketimin e tyre dhe aksesorët përkatës të cilët janë: këllëfi, lecka për pastrim, manuali i shpjegimit të syzeve, testues polarizimi dhe ganxhe për tu lidhur me çantën apo ndonjë vend tjetër. Dhurata ideale e kompletuar në detaje për veten apo për një person tjetër. Polarizimi heq reflektimet e diellit nga sipërfaqet e ndryshme (metalike, rrugë të lagura, makinat, xhamat, pasqyrat etj.) duke mbrojtur syrin.

Skeleti i syzeve është i stilit Steampunk me ngjyrë Gold dhe refleks Gri. Shumë të lehta dhe nuk të lodhin syrin. Syze dielli stil është ajo çfarë na duhet për të gjithë sezonin e verës dhe jo vetëm. Syzet steampunk dhe syzet e diellit janë ndoshta aksesorët më ikonike të stilit steampunk.

Steampunk është një lëvizje estetike e frymëzuar nga, ndër të tjera, epoka viktoriane në Angli (1837-1901), Lufta Civile Amerikane (1861-1865) dhe Belle Epoque franceze (1879-1914). Estetikisht, steampunk është pra një version i fantazuar i modës së shekullit të 19-të (dhe në fillim të shekullit të 20-të). Dhe kështu, idealisht, syzet me “avull”, para stili i sipër përmendur, duhet të duken si ato që njerëzit mbanin në shekullin e 19-të.

Disa stile të shekullit të 19-të:

 

Në shekujt e parë të ekzistencës së syzeve, lentet ishin të rrumbullakëta. Midis viteve 1810 dhe 1830, syzet ovale, më të lehta, u bënë stili më popullor në Amerikë. Pastaj ishte radha e syzeve drejtkëndore dhe tetëkëndore në vitet 1840, derisa ato në formë ovale u kthyen në modë në vitet 1850.

Skeletet e syzeve në përgjithësi bëheshin prej metali (hekur, argjend, ar, çelik, bakër, bronz ose aliazhe të tjera), por disa prodhoheshin nga guaska breshkash ose bri gjedhësh.  Sa për format e tyre, ato ishin të ndryshme dhe të shumta, siç dëshmohet nga ky katalog i botuar në vitin 1897.

Syzet Steampunk me lente blu: Pse është një ide kaq e mirë?

 

E dije që lentet blu nuk pëlqeheshin në shekullin e 19-të? Kjo mund të duket e habitshme, por ka disa arsye për këtë. Në Angli në vitin 1854, Robert Hanti zbuloi se një rreze drite që kalonte përmes një lente blu mund të magnetizonte gjilpërën e një busulle. Asnjë ngjyrë tjetër e lentes nuk e arriti këtë rezultat. Si pasojë, fuqitë mistike u atribuoheshin syzeve blu dhe ato u bënë shumë popullore.

Më vonë, në vitin 1871, gjenerali amerikan A. J. Pleasanton tregoi se drita e diellit e filtruar nëpërmjet xhamit blu të errët nxit rritjen e bimëve dhe kafshëve. Shumë nxorën përfundimin se mbajtja e syzeve me thjerrëzat blu do të ishte e dobishme për syrin e njeriut.

Syzet e diellit steampunk ndihmojnë sytë tuaj, si edhe shikimin tuaj.

 

Syzet e diellit Steampunk nuk janë vetëm një aksesor mode! Gjithashtu, ndihmojnë në mbrojtjen e syve nga pluhuri, nga flladi i tharjes dhe, ç’është më e rëndësishmja, pasojat dëmtuese të rrezeve ultravjollcë (UV) që lëshon dielli.  Ekspozimi i zgjatur i pambrojtur ndaj rrezeve UV mund të shkaktojë keratitis (inflamim të kornesë) dhe të rrisë rrezikun e zhvillimit të katarakteve dhe degjenerimit të macular lidhur me moshën (AMD). Nuancat e etiketuara UV400 janë trajtuar për të bllokuar të gjitha rrezet ultravjollcë me gjatësi vale deri në 400 nanometra (kjo mbulon të gjitha rrezet UVA, UVB dhe UVC). Vlen të përmendet se mbrojtja UV është e pavarur nga lentja ose hija e lentes.

Të gjitha këto informacione të shkruara që ju po lexoni mund ti gjeni këtu por gjithashtu mund  të kërkoni të tjera në internet. Duke qenë se në çdo periudhë të vitit ne jemi të ekspozuar nga dielli duhet të marrim masat e duhura. Syzet e diellit janë një dhuratë ideale që mund ti bësh vetes.

Për ty që të pëlqen të bësh foto për Instagram me një content unik dhe të kombinuar ky stili i syzeve do të të shkonte shumë! Akoma më shumë nëse stili yt varion në vintage. Modelet e tjera të syzeve që kemi gjendje mund ti shikoni në kategorinë syze.

Reviews

Bëhuni i pari që shqyrton “Syze Steampunk Aofly”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shporta0
Nuk ka produkte në shportë
Mbyll Shportën
0